Witam.
W pierwszej kolejności opiszę jakie mam akwarium. Więc:
Zbiornik 240 L , filtr kubełkowy, temp. wody 29 stopni, korzeń, kilka roślinek, piasek kwarcowy.
Ryby: kilka neonów i 8 szt red turkusów. Paletki kupiłem młode dorastały ok. 1 roku podejrzewam, że teraz mają ok 1,5 roku. Miesiąc temu zauważyłem, że dobrała się z nich parka. Odbyły gody i złożyły pierwszy raz ikrę. Cały czas się nią opiekowały ale z upływem czasu ok 2 dni jajeczka robiły się białe no i rybki je usuwały. Tak się stało z całą ikrą. Pewnie było to związane z parametrami wody. Według testów 5w1 Tropikala parametry są następujące: NO3- 40, NO2-0.5, GH-17.0, KH-0, PH-6.5. Woda w akwarium jest w całości z kranu. Oczywiście zawsze odpowiednio odstana. Nie mam filtra RO, lampy UV. Ryby są zdrowe ładnie się rozwijały, nie są płochliwe. Czują się dobrze.
Moje pytania brzmią:
1. Czy jak kupię inne akwarium (sterylne) i utrzymam odpowiednie parametry wody to uda mi się je rozmnożyć?
2. Jakie mają być parametry wody bo trochę czytałem o rozmnażaniu tych ryb i już nic nie rozumiem każdy pisze inne parametry?
3. Czy możliwe jest takie rozwiązanie np. 30% wody z akwarium ogólnego, 30% wody destylowanej i 40% świeżej odstanej kranówki.
4. Czy muszę kupić filtr RO?

Panie Kubo wiem, że trochę tego dużo : ), ale z góry dziękuję za
odpowiedź i pozdrawiam!

Michał

 

Witaj Michał

Paletki z ikrą
Zdjęcie paletek Michała z ich pierwszą ikrą

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi zdecydowanie TAK – w akwarium higienicznym nie powinno być problemem doprowadzenie do pomyślnego tarła dyskowców. Tylko co znaczy określenie “odpowiednie parametry wody”? I tu od razu możemy przejść do następnego pytania. Tak jak pisałem w artykule o rozmnażaniu paletek, do prawidłowego rozwoju ikry tych ryb potrzebna jest woda o odpowiedniej przewodności elektrycznej – odpowiednio niskiej (80 – 300 µs).  Ciężko byłoby określić jakie dokładnie twardości będzie miała taka woda, bo to zależy od jej składu chemicznego a ten jest różny w różnych rejonach geograficznych, ale mogę powiedzieć że na pewno będzie to woda bardzo miękka do miękkiej. Twardość węglanowa zawrze się w okolicy 0~1°N, natomiast twardość ogólna gdzieś na poziomie 2~6°N. Jeśliby preparować taką wodę “na oko”, bez miernika przewodności to w przypadku Twojej wody o TWO 17°N proporcja kranówki i wody destylowanej czy RO powinna wynieść minimum od ok. 75% RO i 25% wody kranowej aż do 90% RO i 10% kranówki. Dodawanie wody z ogólnego akwarium nie wydaje mi się konieczne, aczkolwiek można jej użyć w celu zaszczepienia akwarium tarliskowego, lub nasączyć w wodzie z ogólnego akwarium nową gąbkę do filtra przed umieszczeniem jej w zbiorniku tarliskowym. Należy jednak pamiętać że w ten sposób przeniesiemy również ew. szkodliwe organizmy do akw. tarliskowego o ile znajdują się w zbiorniku ogólnym.
Ostatnie pytanie – czy konieczny jest zakup filtra RO – mogę skwitować tak: konieczny nie jest, ale jest to wysoce pożyteczne i w konsekwencji najtańsze rozwiązanie kwestii zapewnienia odpowiedniej wody do tarła paletek. Dawno temu również przeszedłem etap dźwigania z supermarketu pojemników z wodą destylowaną do hodowli amazońskich pielęgniczek i nie zamierzam do niego wracać ;). Filtr RO kupiłem kilka miesięcy przed zakupem pierwszych paletek i to był po prostu duży krok do przodu..