Filtr wewnętrzny własnej konstrukcji
W akwariach tarliskowych używam filtry wewnętrzne własnej roboty. Są to bardzo proste filtry gąbkowe napędzane powietrzem z pompki. Ich najważniejszą cechą jest funkcjonalność, bo walory estetyczne filtra raczej mało się liczą w akwarium tarliskowym.Filtry stosowane w akwariach tarliskowych z paletkami powinny umożliwiać łatwy dostęp do gąbki w celu jej wyczyszczenia. W azjatyckich hodowlach dyskowców stosuje się powszechnie napędzane powietrzem, wolno stojące filtry gąbkowe. Filtr taki nie jest nigdzie przymocowany, po prostu stoi na dnie akwarium tarliskowego na własnej, obciążonej podstawce-stopce. Aby wyjąć filtr z akwarium w celu wyczyszczenie nie trzeba odczepiać żadnych przyssawek, ani wyjmować go z żadnych zaczepów co jest bardzo wygodne.
Mój filtr gąbkowy napędzany powietrzem posiada bardziej klasyczną konstrukcję i jest przymocowany za pomocą przyssawek do szyby akwarium. Jednak, dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu rurki, gąbka filtracyjna jest zakładana i zdejmowana pionowo od góry co znacznie zwiększa wygodę użytkowania. Zasada działania tego filtra jest typowa – powietrze z pompki napowietrzającej dostarczane do rurki wylotowej filtra zasysa wodę z akwarium, która musi przepłynąć przez gąbkę. Do zrobienia takiego filtra wykorzystuję kilka typowych elementów:
- odcinek węża igielitowego 16mm
- 2 kolanka 90° do węża 16mm
- mały kamień napowietrzający (używam najmniejszy rozmiar Tetra)
- końcówka filtra gąbkowego Tropical Cristal (nie jest absolutnie niezbędna)
- 2 przyssawki lub jakiś uchwyt do grzałki z przyssawkami
- typowa gąbka filtracyjna z otworem (do filtrów wewnętrznych)
Myślę że zdjęcia mówią wszystko na temat konstrukcji mojego filterka. Co do używanych przeze mnie elementów, to właściwie pokazuję tylko kierunek działań – z powodzeniem można zastosować na przykład plastikowe rurki do instalacji wodnych. W takim wypadku potrzebne będą dwa odcinki rurki 1/2″ i dwa kolanka, a wszystko sklejone w kształt widoczny na zdjęciach. Kamień napowietrzający również można pominąć i wsunąć dość głęboko do rurki jedynie koniec wężyka doprowadzającego powietrze z pompki.
Gąbka filtra nie wymaga zbyt częstego czyszczenia jeśli młode paletki są odpowiednio wcześnie przenoszone do akwariów w których potem dorastają. Należy płukać gąbkę wyłącznie w wodzie świeżo pobranej z akwarium w którym jest ona używana.
misiaczek
30 kwietnia 2012 @ 5:11
Witam,
co daje zastosowanie końcówki filtra Tropical Cristal ?
a jeśli jej nie stosuję to po prostu wkładam kamień do rurki?
admin
3 maja 2012 @ 14:25
Zastosowanie tej końcówki daje pewność, że wężyk się nie wysunie z rurki. Jeśli przy tym wężyk wysunie się z akwarium, to może wystąpić problem z niedotlenieniem wody..
Końcówki można nie stosować, ale trzeba jakoś pewnie zamocować rurkę dostarczającą powietrze. Coś trzeba wymyślić.
suchy
4 czerwca 2013 @ 17:34
to jeszcze napisz jakie koszty
odcinek węża igielitowego 16mm- rozumiem że mało licze że koło 20gr
2 kolanka 90° do węża 16mm – 4-5 castorama
mały kamień napowietrzający (używam najmniejszy rozmiar Tetra)-2zł dobra hurtownia i zakup dużej ilości
końcówka filtra gąbkowego Tropical Cristal (nie jest absolutnie niezbędna) -powiedzmy ze pomine
2 przyssawki lub jakiś uchwyt do grzałki z przyssawkami -1zł szt *2=2zł
typowa gąbka filtracyjna z otworem (do filtrów wewnętrznych)-4zł zakóp w Hurtowni
razem jakieś 12zł a koszt zakupu filtra gotowego delfin 9,5zł
admin
5 czerwca 2013 @ 3:25
Nikt nikomu nie broni używać filtra Delfin. Wręcz przeciwnie, proponuję właśnie użyć takiego filtra w sytuacji kiedy trzeba będzie płukać gąbkę codziennie, w akwarium w którym podmienia się co dzień 50% wody.. Wnioski po jakimś czasie nasuną się same.
suchy
6 czerwca 2013 @ 10:35
ja rozumiem że używa sie takich filtrów w tarliskach filtr delfin to dokładnie to co jest skonstruowane i opisane tylko fabrycznie i jest złożony zakładasz wężyk 4mm i działa i jest tańszy konstrukcie diy polegają na zrobieniu czegoś tańszego niz fabrycznie dla mniie mija sie to z celem robienie filtra który pochłonie 30min żeby zrobić sztuke a za 30 min wkładam nowy filtr i podmieniam wode w 4 akwariach
admin
6 czerwca 2013 @ 16:31
Hm, trudno dyskutować z kimś, kto nie przeczytał na tyle uważnie artykułu który komentuje, aby zrozumieć co tam jest napisane. Naprawdę widzisz sens w udowadnianiu czegoś, czego w ogóle nie dotyczy ten artykuł?
Bombel102
2 lutego 2020 @ 17:04
Witam czy można zamiast kolanka na środku zastosować trójnik i zrobić na 2 gąbki ? Czy wydajność będzie tak samo dobra ? Ten filtr może być w krewetkariach ? Pozdrawiam 🙂
admin
2 lutego 2020 @ 20:20
Oczywiście, że można.
Co do krewetkarium, to rozważyłbym zastosowanie gładkich gąbek, ale tu odsyłam po szczegóły do fachowców od krewetek.
Damian
5 kwietnia 2021 @ 20:51
Z nudów postanowiłem wrócić do akwarium. W domu jest wszystko tylko brak filtra. W sumie można kupić taki za cenę czteropak, ale hmmm mam gąbkę i końcówkę z uszkodzonego filtra. Rurki wykorzystam z klocków to i syn będzie zadowolony że dzięki niemu akwarium będzie czyste. Spoko opis. Nie miałem pomysłu na podłączenie powietrza. Pozdrawiam