Witam, od paru miesięcy walczę z objawami nicieni i wiciowców ,objawami są co jakiś czas ciągnące białe odchody i odstające skrzela. Leczyłem metrem, levamisolem, wszystko ok a po 2 tygodniach z powrotem to samo, ryby leczyłem z przepisu Adama z diskusforum, dawałem jeszcze do pokarmu oprócz wyżej wymienionych leków Capifos, czym skutecznie leczyć??

Chora, wyniszczona paletkaOdstające skrzela raczej nie są objawem wiciowców ani nicieni. Mogą być przyczyną trwającej inwazji pasożytów skrzelowych, lub przejścia takiej inwazji przez ryby w młodości. Co do metod Adama-N, to są to normalne, skuteczne metody radzenia sobie z typowymi dolegliwościami paletek. Zastosowane dokładnie tak, jak sugeruje autor są skuteczne.

99% akwarystów nie stosuje podanych metod w całości a często jedynie ogranicza się do podania wskazanej dawki leku, bez uwzględnienia np. sposobu podania i warunków w jakich powinno się przeprowadzić daną kurację. Powszechne jest również wprowadzanie wszelkich możliwych własnych modyfikacji. Natura wykorzystuje to w bezwzględny sposób i problem szybko powraca. W przypadku jajorodnych nicieni (np. Capillaria) oprócz robaków należy zniszczyć również ich jaja, a większość leków na nie nie działa, dlatego powtarza się kurację. Pewna część jaj pozostaje w zbiorniku i akwarium takie należy po prostu albo gruntownie zdezynfekować (cały zbiornik, cały sprzęt), albo użyć środka który jaja niszczy (flubendazol, fenbendazol). Problem w tym że flubendazol w dużej dawce w akwarium z rybami potrafi stwarzać problemy, natomiast fenbendazol dodany do wody truje ryby.

Z powyższego wynika więc że do wytępienia nicieni trzeba się mocno przyłożyć. W kwestii wiciowców jest podobnie, z tym że nie znam środka który niszczyłby ich cysty nie zabijając przy tym ryb (być może istnieje). Ryba która po zastosowaniu leczenia właściwym specyfikiem nie wraca do zdrowia, była albo źle leczona, albo już do niczego się nie nadaje z powodu braku odporności spowodowanego ogólnym wyniszczeniem. Uważam że w większości przypadków zachodzi pierwsza ewentualność, chociaż z drugiej strony na rynku jest ogromna ilość ofert sprzedaży paletek które noszą już zewnętrzne objawy wyniszczenia pasożytami, a znajdują wielu nabywców bo akwaryści szukają okazji zakupu dyskowców jak najtaniej. Trzeba również pamiętać że cysty wspomnianych wiciowców i jaja nicieni możemy czasem zaaplikować wraz z ..wodą z kranu. Nawroty inwazji tego typu pasożytów mogą świadczyć o trzymaniu ryb w nieodpowiednich warunkach – twarda, zasadowa woda sprzyja rozwojowi bakterii, oraz powoduje zmniejszoną zdolność organizmu paletek do obrony przed patogenami.