Ten post dostępny jest także w języku: English

Witam na stronie Paletki Dyskowce w Akwarium przeznaczonej dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach ryby paletki (dyskowce) – dla wszystkich tych, którzy pragną się dowiedzieć na czym polega hodowla paletek.

Paletki Snake Skin Blue

Prawdopodobnie ze świecą trzeba by szukać akwarysty, który widząc dorosłe ryby nie poczuł dreszczyku emocji.. Na kolejnych stronach tego serwisu postaram się przedstawić wyniki moich własnych, ale i nie tylko własnych doświadczeń i przemyśleń wynikłych z obcowania z paletkami przez lata uprawiania tego hobby – moje spojrzenie jest z pewnością w jakiejś części subiektywne, ale w każdym przypadku poparte faktami.

Przydomek Królowe Akwarystyki Słodkowodnej, mimo że brzmi cokolwiek patetycznie – w pełni moim zdaniem się tym rybom należy. W ostatnim czasie pojawiło się co prawda wiele trendów lansujących dyskowce jako hm.. ryby dla mas, ale osobiście widzę w tym jedynie zabieg marketingowy co niektórych handlarzy nie-hodowców, ponieważ usposobienia paletek na siłę zmienić się nie da.

Czy paletki to ryby akwariowe o specjalnych wymaganiach, czy są to ryby dla mistrzów?

Odpowiedź w zasadzie brzmi TAK, jednak mistrzem może zostać każdy i nie trzeba tu posiadać żadnej tajemnej wiedzy niedostępnej w akwarystycznym elementarzu. Warunkiem sukcesu jest wola wykrzesania z siebie pewnego rodzaju dyscypliny i odrobiny pokory – tylko tyle i jednocześnie aż tyle, bo nie wszystkim się to udaje.

Ogródek akwarysty trzymającego dyskowce nie składa się bowiem tylko z samego akwarium wypełnionego wodą, w której dostojnie pływa kilka ryb. W bardzo wielu innych przypadkach taki wariant jest możliwy, ale nie w przypadku paletek. Kluczem do sukcesu zarówno w utrzymaniu dyskowców jak i w ich hodowli jest przede wszystkim  woda, w związku z czym zaplecze do przygotowania wody akwariowej jest co najmniej tak samo ważne jak zbiornik z rybami. Stopień zaawansowania technicznego owego zaplecza nie gra większej roli, ważna jest natomiast jego skuteczność. Akwarysta sam wypracowuje metodę na otrzymywanie wody o właściwych parametrach, z pomocą zaplecza takiego, jakim dysponuje.


Jeśli trafiłeś  na tę stronę poszukując informacji o paletkach, to zapraszam do lektury zamieszczonych tu artykułów. W górnym menu tej strony znajdziesz pozycję Kategorie, gdzie po najechaniu myszką rozwinie się lista działów tematycznych, w których pogrupowane są artykuły dotyczące dyskowców. Być może nie uda Ci się znaleźć tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, jednak zapraszam do przejrzenia tego co już tutaj zamieściłem.

Mimo tego, że nie dysponuję aktualnie wystarczającą ilością czasu na regularne pisanie nowych artykułów, to jednak czasami coś nowego się tutaj pojawia, w związku z czym możesz być również zainteresowany subskrypcją tego bloga – po zapisaniu się będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i/lub o nowych komentarzach do skomentowanych przez Ciebie artykułów. Gdyby i tego było mało, zapraszam na niewielkie Forum dyskusyjne o paletkach, gdzie można zapytać o poradę, albo pochwalić się swoim akwarium i rybami.

Pozdrawiam, Kuba

© paletki-dyskowce.com