Zdrowe paletki – czyli jak kupować, żeby potem nie żałować..

Jak kupić paletki – no cóż, najważniejsze to wiedzieć jak powinna wyglądać zdrowa paletka, oraz być świadomym faktu, że z racji dość wysokiej ceny dyskowców na rynku jest mnóstwo ryb fatalnej jakości, ponieważ za handel nimi czasami biorą się osoby nie mające pojęcia o paletkach, robiąc to wyłącznie z chęci zysku, licząc na brak doświadczenia nabywcy. Również tzw. hodowcy profesjonalni zdarza się, że miewają sporo “za uszami”.

Wstęp może mało optymistyczny na pierwszy rzut oka, ale moim zdaniem lepiej zdawać sobie sprawę z faktów i dmuchać na zimne, niż potem zamiast cieszyć się pięknem paletek – żebrać o pomoc na forach internetowych i patrzeć jak męczą się nasze wymarzone ryby.
Tak więc z przysłowiowym dmuchaniem na zimne, mimo że przesada nie jest wskazana, to jednak zdrowy rozsądek zachować należy i nie trzeba decydować się na zakup pierwszych z brzegu ryb, chyba że mamy 101% pewności co do źródła ich pochodzenia.
Wspomniane źródła pochodzenia ryb podzielić można na 3 podstawowe rodzaje:

1. Hodowcy, którzy paletki regularnie rozmnażają i oferują wyhodowane u siebie ryby.

2. Pośrednicy-importerzy, którzy zakupują paletki w większych ilościach od hodowców zarówno krajowych jak i zagranicznych, oraz czasem importują dzikie dyskowce z odłowu – ci posiadają zwykle najbogatszą ofertę jeśli chodzi o odmiany barwne i wielkość/wiek ryb.

3. Sklepy zoologiczne – część sklepów oferuje paletki jako jeden z kilkunastu/kilkudziesięciu gatunków dostępnych w ofercie. Odmiany i wielkości ryb dość często przypadkowe, choć oczywiście nie zawsze.

Młode paletkiGrupa pierwsza – hodowcy paletek

Jest zaliczana do najbezpieczniejszych źródeł pozyskiwania ryb. Dobry hodowca ma wpojone żelazne zasady właściwego postępowania z rybami, ponieważ utrzymywanie, a tym bardziej próby rozmnażania chorych i niepełnowartościowych ryb narażają tylko na straty i coś takiego zwyczajnie się nie opłaca. U hodowcy paletek otrzymamy również precyzyjne informacje na temat parametrów wody i pokarmów jakie pobierają jego ryby (powinny właściwie przyjmować każdy pokarm). Rzetelny hodowca zaoferuje nam zróżnicowane ceny – najlepszej jakości paletek nie kupimy co prawda tanio, ale za ryby gorszej jakości nie zapłacimy drogo.

Druga grupa – pośrednicy

Tutaj bywa że ilość odmian i wielkości oferowanych paletek może być oszałamiająca, jednak ponieważ źródła pochodzenia ryb są zwykle różne (choc nie musi tak być zawsze), ryzyko napotkania problemów podczas kwarantanny/aklimatyzacji teoretycznie jest większe. W praktyce, rzetelny i dbający o dobrą opinię sprzedawca sam poinformuje nas jeśli z jakichś powodów niewskazane będzie połączenie ze sobą w jednym docelowym akwarium którychś z wybranych przez nas ryb, a taka sytuacja może mieć miejsce, choć wcale nie musi.
Typowym tutaj przykładem może być dobrze znana kwestia problemów mogących pojawić się po umieszczeniu w jednym zbiorniku paletek z hodowli krajowej i paletek sprowadzanych z Azji. Dobra wiadomość jest taka, że nasi sprytni rodzimi hodowcy wzięli się ostro do pracy i coraz częściej z powodzeniem rozmnażają odmiany importowane z Azji, które przez pewien czas uważane były za niemożliwe lub bardzo trudne do rozmnożenia.

Sklepy zoologiczne

Hm.. szczerze mówiąc odradzam stanowczo początkującym branie pod uwagę zakupu tam paletek. Nie chcę tu w żadnym wypadku wystawiać negatywnej oceny sklepom – mam na myśli raczej zasady funkcjonowania sklepów, które to zasady inne być nie mogą, bo przecież sklep zoologiczny z założenia ma służyć szerokiej rzeszy klientów, co z kolei w kwestii dyskowców nie wróży niestety powodzenia. Olbrzymia rotacja innych gatunków ryb w takim sklepie powoduje niemożliwym wprowadzenie w życie zasad czegoś, co nazwę “paletkową higieną”. Fakty są takie, że 99 a może i 100% tzw. zwykłych ryb w sklepach i ..w naszych akwariach jest nosicielami drobnoustrojów, które nie wyrządzają im samym krzywdy, przynajmniej dopóki rybki przebywają w przyzwoitych warunkach. Niestety niektóre z tych drobnoustrojów (więcej na ich temat w dziale choroby paletek) przeniesione na dyskowce wyniszczają te ryby najdalej w kilka miesięcy. Dlatego zakup paletek w sklepie zoologicznym powinien być traktowany wyłącznie jako ostateczność, lub być dokonany razem z osobą doświadczoną w trzymaniu paletek, która uświadomi nam jak postępować z nowo zakupionymi rybami, aby nie przysporzyć sobie niepotrzebnych kłopotów.