Dzień dobry
Mam problem z wodą w akwarium, która w początkowej fazie była zielona od Glonów z którymi sobie poradziłem, jednak nastąpił kolejny. Po udanej walce z glonami woda nie jest klarowna jak to powinno być tylko lekko zmętniała mimo regularnej wymiany wody, oraz zastosowania filtra zewnętrznego. Myślę że nie będę musiał zastosować kolejnej chemii dostępnej w sklepach akwarystycznych. Proszę o wskazówki dzięki którym bym sobie poradził z opisanym problemem.
Dziękuję.

Dzień dobry
Krystalicznie czysta woda w akwarium pojawi się sama, chyba że akwarysta będzie jej to utrudniał ;). Tak właśnie bywa bynajmniej nie z powodu złej woli akwarysty, a wręcz przeciwnie – chcemy zrobić wszystko żeby nasz nowy zbiornik miał się jak najlepiej. Po lekturze broszur ze sklepów zoologicznych może się nam wydawać konieczne zastosowanie tak zachwalanych różnego rodzaju środków mających w cudowny sposób wspomóc szybkie ustalenie równowagi biologicznej w zbiorniku. Cudowne środki czasem pomagają a czasem nie.. Ten temat można rozwinąć i pewnie kiedyś to zrobię.Wracając do pytania – zakwit zielonych glonów w nowo założonym akwarium mógł być spowodowany silnym oświetleniem przy równoczesnej obecności w nadmiarze nawozów dla roślin. Nie jestem ekspertem w dziedzinie akwariów roślinnych, więc nie napiszę nic ponad to, co można znaleźć w elementarzu akwarystycznym. Podstawowym trickiem zalecanym przy starcie akwarium z roślinami jest umieszczenie w nim szybko rosnących roślin łodygowych (np. Hygrofila polysperma), oraz paproci (np. Ceratopteris thalictroides). Jest oczywiście więcej gatunków – ja podałem dwa najłatwiej dostępne. Rośliny te już przy umiarkowanej dostępności światła są w stanie szybko rosnąć pozbawiając tym samym glony nadmiaru substancji odżywczych i nie dopuszczając do ich inwazji.

Młode paletki Blue Diamond
Młode paletki Blue Diamond – lekkie zmętnienie wody z powodu dużej ilości ryb w niedojrzałym akwarium.

Lekkie, białawe zmętnienie wody w nowym akwarium prawdopodobnie spowodowane jest rozwojem pierwotniaków co może świadczyć o niedojrzałości biologicznej zbiornika. Można to potwierdzić przeprowadzając test na obecność azotynów NO2. Zakwit pierwotniaków utrzymuje się tym dłużej, im mocniej zarybione jest akwarium w początkowej fazie stabilizacji i jego zniknięcie informuje nas o tym że akwarium uzyskało zdolność samooczyszczania wody, czyli że pożyteczna flora bakteryjna (bakterie nitryfikacyjne) rozmnożyła się w dostatecznej ilości.
Na tego typu zakwit nie pomogą żadne filtry, odradzałbym również stałe używanie lampy UV gdyż bakterie nitryfikacyjne znajdują się również w toni wodnej i stała sterylizacja wody lampą UV tylko opóźni ich rozwój. Jedyny sposób to cierpliwie czekać i kontrolować poziom NO2 w wodzie. Częste podmiany wody nie są konieczne, chyba że następuje duży wzrost poziomu azotynów. Taka sytuacja może oznaczać że zbyt wiele ryb jest w akwarium i/lub są zbyt obficie karmione. Najlepiej byłoby czasowo usunąć część ryb, a pozostałe karmić bardzo oszczędnie, oraz obowiązkowo nie dopuszczać do zalegania jakichkolwiek ilości niezjedzonego pokarmu w akwarium.
Jeśli w wodzie jest wykrywalny poziom NO2 i w zbiorniku znajdują się ryby, należy dodać do wody sól kuchenną niejodowaną w ilości 1 mała łyżeczka na 100l wody. Taka ilość w żadnym wypadku nie zaszkodzi roślinom, a zabezpieczy skrzela ryb przed trującym NO2 (Neony i inne małe ryby kąsaczowate jako wrażliwe na sól, dla bezpieczeństwa nie powinny być wprowadzane na tym etapie). Filtr zewnętrzny powinien pracować nieprzerwanie i co bardzo ważne – być zabezpieczony przed zasysaniem mułu z akwarium. Wylot filtra powinien być tak ustawiony, aby woda w całym zbiorniku delikatnie cyrkulowała. Na etapie dojrzewania dobre będzie umieszczenie w akwarium pompy cyrkulacyjnej z napowietrzaniem, której wylot będzie skierowany na podłoże lub dekoracje zbiornika (korzenie, skały) – to również przyśpieszy zwiększenie populacji pożytecznej flory bakteryjnej.