Przeczytałem sporo o parametrach wody i sposobach postępowania, mam
RO, zbiornik do przygotowania wody z pompką, testy do pH, KH itd. Co
tydzień planuję wymienić 20% wody po uprzednim jej przygotowaniu.
Proszę jednak o wskazówki jak postępować, gdy zmienią się
parametry wody, chciałbym mieć szablon typu „jeśli spadło pH, oblicz wg
wzoru ile trzeba dolać wody i jak ją przygotować” albo „jeśli NO2
jest poza dopuszczalnym zakresem wymień 20% wody i sprawdź ponownie,
i tak do skutku”. Dzięki 🙂
Obawiam się że nie będę w stanie sformułować niczego co byłoby tego rodzaju szablonem. Nie wiem czy ktokolwiek z akwarystów korzysta z pisemnych wzorów przy ustalaniu parametrów wody w akwarium. W każdym razie ja nigdy z takowych wzorów nie korzystałem z prostego powodu – woda w wodociągach czy własnych ujęciach posiada zmienne parametry, zależne między innymi od pory roku, ilości opadów w danym okresie itp. Filtry RO również nie dają wody w 100% odmineralizowanej. Akwarium jest żywym tworem co dodatkowo komplikuje sprawę ;). Wobec powyższego sztywne trzymanie się zapisanej formuły prędzej czy później doprowadziłoby do katastrofy.
Patrząc na kwestię od strony praktycznej, jest tak że w każdym akwarium woda na przestrzeni czasu traci bufor węglanowy głównie z powodu zachodzącej nitryfikacji której produktem jest kwas azotowy (HNO3). W związku z tym, im więcej ryb znajduje się w akwarium, tym szybciej spada pH wody. Tak będzie zawsze w typowym akwarium z paletkami.
We w pełni dojrzałym akwarium wykres wartości pH względem czasu będzie miał kształt piły której wartości szczytowe będą przypadać na czas tuż po podmianie wody, a wartości najniższe na czas tuż przed podmianą wody. Im gęściej zarybione bedzie akwarium, tym gwałtowniejszy będzie spadek pH i tym wyższe „zęby” będzie posiadał nasz wykres. Do akwarysty należy doświadczalne wypracowanie procedury podmian wody – częstotliwości podmian, ilości podmienianej każdorazowo wody, oraz jej parametrów. Oczywiście wyliczenia fizyczno-chemiczne mogą częściowo pomóc w dobraniu optymalnych ilości wody do podmiany i jej parametrów, ale należy pamiętać że mikroskopijny w porównaniu ze zbiornikami naturalnymi ekosystem akwarium nie posiada praktycznie żadnej bezwładności i jest niezmiernie podatny na najmniejsze błędy akwarysty, co jest szczególnie istotne w kontekście paletek – upraszczając można powiedzieć że każdy dyskowiec to mała fabryka amoniaku. Chyba żadne inne ryby słodkowodne podobnej wielkości nie dorównują w tym paletkom.
Wskazówki:
1. Ilości kwasu dodawanego do podmienianej wody będą zmniejszać się w miarę dojrzewania akwarium. Innymi słowy, do utrzymania pH wody w wyznaczonych granicach potrzebne będą coraz mniejsze ilości kwasu dodawanego do wody przeznaczonej do podmian.2. Znacznie wygodniejszym od testów kropelkowych narzędziem do skutecznego pomiaru pH wody będzie prosty pH metr elektroniczny i zapas płynu wzorcowego (bufora).
3. NO2 nie powinno być mierzalne w prawidłowo funkcjonującym akwarium (wspomniano o tym w zapytaniu). Jeśli w zbiorniku funkcjonującym ponad miesiąc występują mierzalne testami poziomy NO2, to znaczy że efektywność nitryfikacji jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania, czyli że filtracja biologiczna jest z jakiegoś powodu zbyt mało wydajna. Najczęstszym tego powodem jest przerybienie akwarium lub niewłaściwy dobór filtra biologicznego.
4. Zawsze skuteczną receptą na stabilne warunki w akwarium, w tym stabilne parametry wody jest „niedorybienie” zbiornika. Im większy zapas wody przeznaczymy dla każdej paletki, tym stabilniejsze warunki życia będą miały ryby.
5. Wspomniane 20% tygodniowe podmiany wody mogą być wystarczające w np. ok 500 litrowym akwarium z 6-8 dorosłymi paletkami. W przypadku takiego samego akwarium z 15 dyskowcami, tej wielkości podmiany będą niewystarczające o czym po czasie przekona się akwarysta.