Witam
Dzieki Pana pomocy udalo mi sie wyleczyc tą chorą paletkę.Faktycznie chyba zatrułem ją tym metro,na szczęście po częstej podmianie wody oraz dodaniu łyżki soli paleta ma się już dobrze. Co do rozmnażania, niestety palety tworzą CHYBA pary samica-samica ponieważ ani jedna para ani druga nie doczekala sie narybku. Właściwei wydaje mi się że ikra nie jest zapłodniona i po uplywie 3 dni rybcie zjadają ikrę.
Mam problem z pokarmem poniewaz chcialbym nauczyć paletki przyjmować suchy pokarm. Aktualnie jedza mix serca wolowego i jak wrzucę suche to tylko patrzą z pogardą. Chiałem je przechytrzyć i zrobiłem mix z granulaltem z tetry ale nie przyjmują takiego pokarmu, wypluwają. Proszę o doradę jak zrobic żeby przyjmowały suchy. Wydaje mi sie rownież że moje paletki nie mają takich pięknych ubarwień jakie widziałem u hodowcy. Czy spirulina wystarczy na wyostrzenie ich koloru?
Łukasz

Zdarza się że w pary dobierają się samice, może to mieć miejsce z powodu ..braku samca. W akwarium w którym przebywają inne ryby dużo częściej będzie dochodzić do zjadania ikry, ponieważ nie jest to naturalny stan (w naturze rozmnażające się paletki oddzielają się od stada) i para jest nieustannie stresowana stałą bliską obecnością innych ryb. Następnym czynnikiem powodującym zjadanie ikry jest jej obumieranie z powodu nieodpowiednich parametrów wody – to również częsta przyczyna.

Młode paletki jedzą płatki
Młode paletki jedzą płatki D-50 plus

Jeśli chodzi o suchy pokarm, to zakładając że paletki są zdrowe, jedyną metodą przyzwyczajenia ich do nowego pokarmu jest podawanie im aż do skutku wyłącznie tego pokarmu.  Zdrowe, zaaklimatyzowane dyskowce na widok właściciela podpływają do przedniej szyby i czekają na pokarm. Należy podawać im ten nowy pokarm w bardzo niewielkiej ilości i sprawdzać co jakiś czas czy ryby się nim interesują. Głodne ryby po pewnym czasie zaczną wyjadać nowy pokarm. W akwarium z podłożem i np. korzeniami może to być trudniejsze ponieważ zalegający pokarm może się dostawać w miejsca niedostępne dla ryb. Jakkolwiek paletki powinny być karmione urozmaiconym pokarmem i nie jest dobrym pomysłem podawanie im wyłącznie mięsa.

Niedostateczna intensywność kolorów paletek może być wynikiem nieodpowiedniej diety. Może być również spowodowana dyskomfortem ryb wynikającym  ze złej jakości wody lub posiadania przez ryby pasożytów. Nie wiem o jakich odmianach paletek mówimy, ale oczywiste jest również że ryby u wielu hodowców karmione są pokarmami z duża zawartością substancji barwiących (nie tylko paletki importowane) po to żeby wyglądały atrakcyjniej dla klienta. Po zakupie takie paletki stopniowo bledną – to nic nowego. Nie jest to ani zdrowe, ani potrzebne gdyż młode dyskowce normalnie nie są silnie wybarwione. Ze swojej strony zalecam unikanie zakupu małych paletek, które posiadają intensywne ubarwienie, ponieważ oznacza to że albo są to dyskowce nadmiernie karmione substancjami wybarwiającymi, albo po prostu skarłowaciałe „stare” ryby.
Dla właściwego wybarwienia wystarczy podawać paletkom oprócz mięsa markowe pokarmy zawierające dodatek beta-karotenu czy astaksantyny (spora jest np. oferta Tropicala). Do miksu mięsnego można spokojnie dodawać krewetki koktajlowe czy np. sproszkowany pokarm płatkowany w rodzaju Astacolor czy podobny. Również artemia jest doskonałym źródłem naturalnego czerwonego barwnika.