Podstawowy sprzęt jaki jest stosowany w akwarium z paletkami nie różni się zasadniczo od sprzętu używanego w innych akwariach słodkowodnych.

Ogrzewanie akwarium z paletkami

W przypadku ogrzewania należy jednak wziąć pod uwagę, że paletki wymagają zapewnienia dość wysokiej temperatury wody, więc grzałka powinna być tak dobrana aby była w stanie bez problemu utrzymać w akwarium temperaturę wody na poziomie ok. 27 – 29°C w miesiącach zimowych, a więc w czasie gdy w pomieszczeniach panują temperatury niższe niż w ciepłych porach roku.
Poniższe uwagi odnoszą się do ogrzewania z termoregulacją (grzałki z termostatem, lub sterowane zewnętrznym termoregulatorem).
Za ogólną zasadę doboru mocy grzałki do wielkości akwarium można bezpiecznie przyjąć 1W/1l wody, przy czym szczególnie w przypadku większych zbiorników możliwe będą odstępstwa w dół od tej reguły – bardzo dużo zależy od zastosowanej izolacji cieplnej szyb akwarium, oraz rodzaju przykrycia zbiornika.
Akwarium położone na styropianowej płycie, ale z odsłoniętymi wszystkimi 4-ma bokami będzie zawsze wymagało dostarczenia większej ilości energii do utrzymania stałej temperatury wody niż zbiornik posiadający izolację również na bocznych szybach – w zależności od ustawienia akwarium możliwe jest czasem zaizolowanie tylnej i / lub bocznych szyb akwarium. Zastosowanie przykrycia góry zbiornika również ma duże znaczenie dla ograniczenia strat energii cieplnej.

Rodzaje filtrów i cyrkulacja wody

W akwarium z dla paletek z powodzeniem stosuje się filtry wewnętrzne i zewnętrzne.

Filtr zewnętrzny

Filtr zewnętrzny pełni w akwarium zwykle rolę filtra głównego i ma za zadanie przede wszystkim oczyszczać wodę biologicznie, co polega w głównej mierze na zachodzeniu w nim zjawiska nitryfikacji czyli przemiany związków amonowych i azotynów w znacznie mniej szkodliwe azotany (NO3).  W akwarium z paletkami filtr zewnętrzny kanistrowy/kubełkowy należy dobrać do ilości ryb a nie do wielkości zbiornika. To znaczy, że w przypadku stosowania się do zasady: 1 paletka na 50+ litrów wody, można zastosować filtr o standardowych rozmiarach. I tak do przykładowego akwarium dekoracyjnego o pojemności 375 l brutto (150x50x50 cm), zarybionego 6-ma dorosłymi dyskowcami wystarczy filtr klasy np. Fluval 405 lub podobny zalecany przez producenta do akwarium o pojemności do 400 l. UWAGA – wlot filtra zewnętrznego należy umieścić nie niżej niż w połowie głębokości akwarium, aby znacznie ograniczyć zasysanie osadu dennego, co pozwoli filtrowi na długą pracę z pełną wydajnością. Zamulenie filtra biologicznego pogarsza bowiem jego wydajność nitryfikacyjną (proszę nie mylić z denitryfikacją).

Filtr Wewnętrzny

Bardzo powszechne wśród akwarystów rozwiązanie wspomagające filtrację w akwarium dla dyskowców to filtr wewnętrzny użyty w roli filtra mechanicznego.  Osobiście w akwarium dekoracyjnym zawierającym podłoże i rośliny zalecałbym raczej stosowanie filtrów turbinowych. Taki filtr posiada znacznie większą wydajność w porównaniu z filtrami napędzanymi powietrzem z pompki, wobec czego znacznie bardziej nadaje się do zapewnienia odpowiednio skutecznej filtracji mechanicznej. Wydajność pompy filtra wewnętrznego dla nie-przerybionego akwarium należy dobrać tak, aby w ciągu godziny przepompowała ona 2 do 4 objętości zbiornika. Jako wkład filtracyjny najprościej będzie zastosować gąbkę, watę lub włókninę filtracyjną (w zależności od typu i możliwości filtra). Przy dokonywaniu wyboru filtra wewnętrznego do akwarium z paletkami, należy wziąć pod uwagę konieczność dość częstego czyszczenia, oraz maksymalną wielkość wkładu jaki można zastosować, jak zawsze w przypadku dyskowców – im większy wkład, tym lepiej. Tak więc najbardziej odpowiednie będą filtry proste w obsłudze i ze stosunkowo dużą objętością wkładu w swojej klasie.

Więcej o filtracji przeczytasz w artykule: Filtracja w akwarium z paletkami>>