Sprzęt w jaki wyposażymy akwarium z paletkami zasadniczo nie będzie się różnił od sprzętów stosowanych w innych zbiornikach słodkowodnych.

Oto bezwarunkowe minimum logistyczno sprzętowe, które powinien zorganizować sobie akwarysta pragnący rozsądnie podejsć do pielegnacji paletek, przedstawione w punktach:

  1. Odpowiedniej wielkości akwarium główne dla ryb, z wyposażeniem.
  2. 120~200l zbiornik kwarantannowy z wyposażeniem.
  3. Zbiornik do przygotowywania wody do podmian (z niezbędnym wyposażeniem).
  4. Zestaw do kontroli podstawowych parametrów wody: pH i twardości (testy TWW, TWO, oraz test pH lub tester elektroniczny). Ponieważ paletki są rybami ekstremalnie obciążającymi wodę, sensowne jest również zaopatrzenie się w test NO2 (azotyny) i ew. NO3 (azotany).
  5. Filtr odwróconej osmozy (o ile z kranu płynie twarda woda).
  6. Substancje do zakwaszania wody.

Trzeba również przyjąć do wiadomości, że:

  • może zaistnieć i prędzej czy później zaistnieje sytuacja, kiedy konieczna będzie wymiana 50-80% wody w zbiorniku głównym lub kwarantannowym – trzeba być na to technicznie przygotowanym (odpowiednia wielkość zbiornika na wodę do podmian, odpowiednio skuteczna procedura szybkiego przygotowania wody).
  • nie spełnienie warunku nr. 2 z powyższych, czyni całość przedsięwzięcia niepoważnym i prędzej czy później akwarysta się o tym przekona.
  • sprzedawcy ryb, którzy twierdzą że można bez problemu trzymac kilka paletek w akwarium o pojemności 200l brutto, z podłożem i roślinami wprowadzają akwarystę w błąd.

Aby umożliwić zaistnienie cyklu azotowego w akwarium, co w zasadzie stanie się samoistnie, należy:

  • umieścić w nim ryby
  • zapewnić im odpowiednią ilość wody o parametrach odpowiadających ich wymaganiom życiowym
  • natleniać tę wodę
  • zapewnić jej cyrkulację w zbiorniku, tak aby tlen rozpuszczony w wodzie był równomiernie dostarczany do wszystkich zakątków akwarium
  • okresowo podmieniać część wody w celu usunięcia, a raczej rozcieńczenia zawartych w wodzie produktów przemiany materii.

Jest to oczywiście model uproszczony, bez uwzględniania czasu dojrzewania zbiornika, oraz np. denitryfikacji (naturalnej lub wymuszonej) ale na podstawie takiego modelu będzie można bez zbytniego komplikowania wątku omówić poszczególne sprzęty i ich przydatność w akwarium z dyskowcami.