Witam,
kupiłem 3 dni temu pare paletek, plywaja same w akwarium ale sa
jakieś nerwowe, szybko pływają raczej nie interesują się pokarmem.
Pomocy!!

Na podstawie tak skąpych informacji trudno stwierdzić cokolwiek jednoznacznie.
Zaczynając od początku, trzeba powiedzieć że paletki generalnie są rybami płochliwymi. Opisane zachowanie wynika ze stresu, ale jego przyczyny mogą być bardzo różne. Jeśli nowo wprowadzone ryby zachowują się w opisany sposób, to pierwsze co nasuwa mi się jako powód stresu to woda – parametry mocno odbiegające od tych w których ryby dotychczas przebywały, lub zawartość jakichś substancji chemicznych. Jeśli paletki są w nowo założonym akwarium, to pewne jest pojawienie się w wodzie azotynów (NO2) a to powoduje płochliwość ryb. W takim przypadku należy dodać do wody sól niejodowaną, która generalnie jest dobrym środkiem do stosowania w kwarantannie i podczas aklimatyzacji paletek.  Zbyt duży dodatek garbników również może powodować duży dyskomfort i dziwne zachowanie dyskowców.
Następnym powodem stresu który należy wziąć pod uwagę może być nagłe osamotnienie ryb, które dotychczas przebywały w dużym stadzie. W takim przypadku stres jest oczywisty i ryby mogą potrzebować kilku dni na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Wyposażenie akwarium – elementy dekoracji, sprzęt oraz nowe otoczenie zbiornika również może stresować ryby – paletki boja się wszelkich nieznanych kształtów, w tym nowych ..twarzy. Tak, tak – jeśli w pomieszczeniu w którym przebywają paletki nie ma na co dzień dużego ruchu, a ryby widują stale np. tylko twarz i postać hodowcy, to mogą zareagować paniką na pojawienie się nowych postaci przy akwarium.

Podsumowując – nerwowe pływanie i brak zainteresowania pokarmem u nowo wprowadzonych dyskowców jest wynikiem silnego stresu. Może to minąć samoistnie po kilku dniach, pod warunkiem że w wodzie nie pojawiły się azotyny (NO2). Dodanie soli niejodowanej w ilości 100-200g/100l wody (0.1-0.2%) często w takiej sytuacji uspokaja ryby, ponieważ sól już w dużo mniejszej dawce chroni je przed zatruciem azotynami, natomiast podane stężenie w dużym stopniu unieszkodliwia pierwotniaki, oraz zmniejsza aktywność bakterii mogących atakować skórę i skrzela osłabionych stresem ryb.