Wygodna w użyciu pokrywa do akwarium

Sposobów na przykrycie i oświetlenie akwarium jest wiele – rynek akwarystyczny oferuje wiele rozwiązań, rozpietość cenowa poszczególnych typów oświetlenia jest również znaczna.
W kontekście akwarium dla paletek pokrywa oświetleniowa powinna spełniać dwa zasadnicze warunki:

  • Zabezpieczyć akwarium przed możliwością wyskoczenia ryby
  • Umożliwić jak najłatwiejszy dostęp do wnętrza zbiornika w trakcie prac obsługowych

Jeśli chodzi pierwszy punkt, to paletki bezwzględnie potrzebują przykrytego akwarium. Są to ryby o dość histerycznym usposobieniu i w ataku paniki potrafią uciekać na oślep i wyskoczyć z wody przy szybie zbiornika. Nawet w pełni zdrowe i oswojone paletki czasem się płoszą, również bez naszej bezpośredniej ingerencji – czasem wystarczy np. błysk światła odbity w oknie naprzeciw, lub widoczne przez okno światła przejeżdżającego samochodu czy telewizor. Zaznaczam przy tym że nie dzieje się to codziennie, ale należy pamiętać że może kiedyś się zdarzyć podczas naszej nieobecności lub w nocy..

Znaczenia możliwości łatwego dostępu w celu wyczyszczenia akwarium nie trzeba chyba tutaj tłumaczyć – paletki brudzą dość mocno.

Pierwszą pokrywę Multilux zakupiłem ok. 10 lat temu w jakimś większym sklepie zoologicznym. Nie była to pokrywa tania, jednak oferowała funkcjonalność jakiej nie posiadały tanie pokrywy do akwarium. Zasadniczy problem w użytkowaniu dość popularnych wtedy i teraz zwykłych pokryw plastikowych występuje właśnie w momencie próby wyczyszczenia wnętrza zbiornika. Stosowane w nich małe zdejmowane klapki nadają się najwyżej do podawania pokarmu, ale żeby dostać się do akwarium z odmulaczem trzeba taką pokrywę zdjąć lub podnieść opierając na jakiejś podpórce. Po zdjęciu zwykłej pokrywy w akwarium zapada ciemność, natomiast po jej podniesieniu do pozycji umożliwiającej jako taki dostęp do zbiornika zostajemy oślepieni świetlówkami, chyba że zostaną wyłączone..
Pokrywa Juwel oferowała dokładnie to czego potrzebowałem – można było swobodnie gmerać w oświetlonym akwarium.

Szczegóły konstrukcyjne

Pokrywa Akwariowa Juwel Multilux II

Pokrywa Juwel Multilux składa się z 3 oddzielnych elementów:

  • Stabilna rama z profilu wykonanego z tworzywa
  • Belka oświetleniowa z 2 świetlówkami  (można użyć więcej belek)
  • Klapy pokrywy – otwierane lub całkowicie zdejmowane

Rama wykonana jest ze specjalistycznego profilu zaprojektowanego tak aby cała wilgoć powstała z parującej wody mogła spływać wyłącznie do akwarium. Profil ramy posiada z tyłu dwa wycięcia (nie otwory) do przeprowadzania przewodów i węży – po lewej i po prawej stronie.  Nie ma konieczności przewlekania węży przez żaden otwór ponieważ wycięcia na kable i węże wykonane są na górnym brzegu ramy.
Przemyślana konstrukcja profilu powoduje że nie osłabia to wytrzymałości ramy.

Belka oświetleniowa o całkowicie szczelnej konstrukcji (zawiera dwie świetlówki) stabilnie spoczywa we wnęce profilu ramy i daje się swobodnie przesuwać. W trakcie prac obsługowych można odsunąć belkę całkiem do tyłu uzyskując dogodny dostęp do wnętrza akwarium.

Klapy pokrywy otwierają się do góry i pozostają w tej pozycji dopóki nie zostaną zamknięte. Każdą klapę można również bez problemu zdjąć w razie potrzeby. Wykonane są z tworzywa o tak dobranej masie własnej że układają się one równo w pokrywie pod własnym ciężarem i nie odkształcają pod wpływem ciepła i wilgoci.

Standardowo pokrywa Juwel Multilux II oferowana jest aktualnie z jedną belką oświetleniową wyposażoną w dwie świetlówki T5 (Juwel High-Llite Day, High-Llite Nature), przy czym w sprzedaży oferowane są również same belki, oraz klapy pokrywowe zarówno o standardowej szerokości – do pokrywy z jedną belką, jak również węższe – do zastosowania z 2-ma belkami oświetleniowymi.

Oferowane rozmiary pokryw Juwel Multilux II:

  • 80 x 35 cm
  • 100 x 40 cm
  • 120 x 40 cm
  • 120 x 50 cm
  • 150 x 50 cm

Dostępne kolory ramy to czarny oraz buk.