Witam, mam pytanie.
Mam w akwarium 240l sześć paletek, dobrała się jedna para i składają często ikrę, ale po 1-2 dniach zjadają ją, dlaczego??
pozdrawiam
Darek


Witaj Darek
Powodów zjadania ikry może być kilka. Takie zachowanie paletek w akwarium może mieć zwłaszcza dwie przyczyny. Pierwsza to bielenie/pleśnienie ikry z powodu nieodpowiednich parametrów wody do jej rozwoju (zbyt wysoka przewodność twardej wody powoduje obumarcie ikry) – taka sytuacja bardzo często kończy się zjedzeniem ikry, po czym ryby po kilku dniach ponownie podchodzą do tarła. Drugi częsty powód to stres wywołany obecnością innych paletek w niewielkim akwarium. Wspomniany zbiornik 240L (jak się domyślam jest to pojemność brutto) to trochę małe akwarium dla paletek, a z pewnością zbyt małe do pomyślnego wyprowadzenia wylęgu przez parę jeśli w akwarium znajdują się jeszcze 4 paletki. Stres powodowany ciągłą potrzebą odpędzania innych ryb może prowadzić do zjadania ikry. To typowałbym jako najbardziej prawdopodobne przyczyny.Dalsze ewentualności to np. to, że parę stanowią ..dwie samice – w takim przypadku dochodzi do dość szybkiego pożarcia ikry. Młody wiek ryb także bywa przyczyną zjadania ikry, z tym że w Twoim przypadku jeśli ma to wpływ na zachowanie pary dyskowców, to z pewnością wspólnie z którymś z powodów wymienionych na początku.

Polecam przygotowanie oddzielnego akwarium tarliskowego z wodą o minimalnej twardości i pH w okolicy 6.5. Jeśli jednak chciałbyś spróbować doprowadzić do pomyślnego wylęgu narybku w dotychczasowym akwarium, to należałoby przede wszystkim upewnić się czy woda posiada parametry odpowiednie do prawidłowego rozwoju ikry, oraz być może lekko zmodyfikować wystrój akwarium aby para czuła się trochę bezpieczniej. Generalnie jednak należy pamiętać że młode paletki wyklute w akwarium towarzyskim będą rybami miernej jakości ponieważ w takim zbiorniku nie da się ich należycie wykarmić zarówno na etapie przebywania na rodzicach, jak i w późniejszym okresie.

Dobrana para dyskowców umieszczona w akwarium tarliskowym z wodą o właściwych parametrach prędzej czy później doczeka się potomstwa.

Pozdrawiam,
Kuba