Witam, mam akwarium 200l, filtr zewnętrzny , grzałkę 300W. Jakie
jeszcze elementy akwarium potrzebuję żeby kontrolować wodę, oraz czy mogę użyć podłoża z piasku krzemowego oraz skal wapien filipiński, oraz czarny żwirek bazaltowy. Co na to paletki?

Paluch


Witam,
Bardzo pożytecznym sprzętem w akwarium z paletkami byłoby urządzenie mierzące pH wody – może to być zarówno ph metr kieszonkowy jak i pH komputer. Korzyści z posiadania jednego z takich urządzeń są nieocenione dla akwarysty trzymającego dyskowce.

Co do podłoża:
Nie wiem dokładnie co to jest wapień filipiński, ale wapień generalnie nie nadaje się do akwarium z paletkami. Powód jest taki, że skała wapienna zmienia parametry wody – podnosi twardość i pH. Jeśli chodzi o bazalt, to kamień ten jest określany jako nie wpływający na parametry wody, pod warunkiem że rzeczywiście jest to bazalt. Wielu akwarystów informowało o tym że czarny żwir kupowany jako żwir bazaltowy zmieniał jednak parametry wody, co potwierdziły testy praktyczne. Radziłbym uważać – polecam przeprowadzenie testu na wpływ podłoża na parametry wody. Piasku krzemowego nie stosowałem w akwarystyce – kwarcowy tak. Teoretycznie nie zmienia parametrów wody.