Witam,
mam akwarium z bocją wspaniałą, kiedyś w nim były również skalary. Zastosowałam Capifos by zniszczyć pasożyty. Czy to wystarczy by do takiego akwarium wpuścić paletki czy konieczny jest restart akwarium??? PS. Bocję zupełnie wyeliminować z akwarium z paletkami?


Witam
Jeżeli bocja przeżyła podanie capifosu to jest prawdopodobne że specyfik nie działał – trichlorphon teoretycznie jest trujący m.in. dla bocji. Zakładając jednak że lek zadziałał nasuwa się pytanie czy został podany co najmniej dwukrotnie w odstępie 7-dniowym. Ten lek nie niszczy jaj pasożytów. Następną sprawą jest  że trichlorphon nie eliminuje wiciowców. Lek ten poza robakami niszczy wiele pierwotniaków, ale z tego co mi wiadomo nie niszczy wiciowców.

Co do kwestii przygotowania akwarium do przyjęcia paletek: jeśli w tym zbiorniku żyły wcześniej inne ryby z tzw. niewiadomych źródeł (czyli ze sklepów zoologicznych) to jest wielce prawdopodobne że w akwarium tym znajdują się wszelkie pasożyty które uprzykrzają życie dyskowcom, w tym płazińce skrzelowe (potocznie nazywane przywrami) i wiciowce których, że się tak wyrażę naturalnym środowiskiem są sklepy zoologiczne z racji specyfiki ich funkcjonowania. Wobec powyższego, chcąc zrobić wszystko żeby początek przygody z dyskowcami był owocny, wypadałoby przygotować akwarium od podstaw. Zostawienie takiego akwarium bez ryb nie załatwi sprawy ponieważ zarówno cysty wiciowców jak i jaja nicieni mogą spokojnie poczekać na połknięcie przez nowo wpuszczone ryby.

Rzetelnie przeprowadzony restart akwarium powinien obejmować dość radykalne działania: dezynfekcję zbiornika, podłoża i sprzętu, dezynfekcję roślin lub wymianę na nowe rośliny z uprawy w której nie miały kontaktu z rybami. Jako sprzęt należy rozumieć wszystko co kiedykolwiek miało styczność z wodą z akwarium. Co do sposobów dezynfekcji to polecam zwrócić uwagę na perhydrol – na forum discus.org.plpowinno być coś na ten temat. Można ten środek ostrożnie zastosować również do dezynfekcji roślin.

Bocje wspaniałe ze zdrowymi paletkami można trzymać z tym że należy mieć świadomość że bocje będą szybko wyjadać pokarm paletkom i dlatego nie polecam ich jako towarzystwo dla młodych dyskowców.

Drugi wariant, to nie przejmować się i po prostu zakupić paletki z pewnego źródła – czasami może się udać jeśli akwarysta ma doświadczenie z dyskowcami. Częściej jednak kończy się na pytaniach w rodzaju „dlaczego jedna paletka nie chce jeść?”

Pozdrawiam,
Kuba