Jak zrobić pokarm dla paletek,
czyli samodzielnie przygotowujemy miks dla paletek – mięsny z serc indyczych.

Podstawowy przepis na  miks mięsny, którym karmię swoje paletki jest bardzo prosty. Zasadnicze składniki są dwa:

  • Świeże serca indycze
  • Szpinak mrożony (może być rozdrobniony)

Paletki jedzące miks mięsnySerca trzeba opłukać z krwi i  skutecznie oczyścić z tłuszczu i żyłek – jest to nieco pracochłonne zajęcie. Osobiście upraszczam tę czynność na sposób „kwadratowo obieranych ziemniaków” – jest wtedy nieco większa procentowo ilość odpadów (ok. 30%, co przy dość niskiej cenie serc indyczych nie ma wielkiego znaczenia), ale można zaoszczędzić sporo czasu. Generalnie powinniśmy otrzymać porcję czystych, czerwonych kawałków mięsa.

Dodanie szpinaku ma istotne znaczenie zarówno z tego powodu że dyskowce w naturze żywią się w dużej części pokarmem roślinnym, oraz po prostu wspomaga  on trawienie mięsa które z kolei nie jest naturalnym pokarmem paletek, ale podajemy je w zastępstwie pokarmów naturalnych mogących zawierać patogeny groźne dla ryb.
Szpinak mrożony dobrze będzie rozmrozić np. umieszczając porcję w torebce foliowej, którą następnie wkładamy do naczynia z gorącą wodą, tak aby woda nie dostała się do środka. Kiedy masa szpinakowa rozmarznie, trzeba wycisnąć z niej wodę i jest gotowa do użycia.

Proporcje głównych składników – serce : szpinak – stosuję pomiędzy 2:1 aż do 1:1

Do rozdrobnienia mięsa używam robota kuchennego z racji nieprzygotowywania jednorazowo ilości większych niż ok. 2 kg miksu. Przy większych ilościach wygodniejsze jest użycie maszynki do mielenia mięsa. Najprościej będzie wkładać do maszynki razem szpinak i mięso, z tym że w przypadku szpinaku rozdrobnionego można sobie darować mielenie go razem z mięsem. W zależności od posiadanych sitek mielenie w maszynce przeprowadza się raz (drobne sitko) lub 2 razy (grubsze sitko).

Do wymieszanego podstawowego miksu dla paletek, dodaję żelatynę.
Na pół szklanki wrzątku wsypujemy ok. 5 łyżeczek żelatyny, którą następnie należy dokładnie rozpuścić mieszając łyżeczką. Podana ilość żelatyny wystarcza na ok. 2-3 kg miksu mięsnego – lekko przestudzoną żelatynę należy pomału dodawać do miksu dobrze mieszając.
Po dodaniu żelatyny i dokładnym wymieszaniu miksu trzeba jak najszybciej go przełożyć do docelowych pojemników. Idealnie sprawdzają się woreczki strunowe o jakichś praktycznych wymiarach, powiedzmy 25 x 16 cm. Pokarm do woreczków wkładam łyżką w takiej ilości, aby po spłaszczeniu woreczka uzyskać tabliczkę o grubości ok. 6-8 mm. Woreczki z pokarmem umieszczam następnie w lodówce, na razie nie w zamrażalniku aby żelatyna stężała – zajmuje to około godzinę. Po tym czasie wyjmuję ponownie woreczki z miksem i.. tępą krawędzią noża „kroję” tabliczki pociągnięciami wzdłuż i wszerz po folii, aby uzyskać rowki takie jak w tabliczce czekolady. Tak przygotowane woreczki z miksem umieszczam na płasko w zamrażalniku. Po zamrożeniu otrzymujemy tabliczki pokarmu, z którego z łatwością można odłamywać jednakowe porcje do karmienia. Osobiście tak przygotowany miks dla paletek podaję rybom, wrzucając kawałki do wody bez rozmrażania – filmy>>.

cdn.