Podstawowy miks mięsny, którego przygotowanie opisywałem wcześniej, składający się z serc indyczych i szpinaku należałoby traktować jako bazę – punkt wyjścia do tworzenia bardziej urozmaiconego pokarmu dla paletek. Bazowy miks mięsny można wzbogacić za pomocą dodatkowych składników, z których kilka postaram się podać poniżej.
Dobrym dodatkiem będzie mięso ryb morskich – filety bez ości np. z mintaja lub dorsza. Zmielone bez rozmrażania filety dodajemy do miksu po wymieszaniu serc ze szpinakiem, a przed ewentualnym dodaniem żelatyny. Optymalna proporcja mięsa rybiego będzie wynosić około 1 część mięsa rybiego na 2-3 części serca. Tutaj należałoby dodać że mięso z ryb będzie zawierać trochę wody z powodu mielenia filetów w stanie zamrożonym, w związku z czym dodatek żelatyny jest w tym przypadku wskazany, aby taki pokarm podany do akwarium nie rozpadał się zbyt łatwo powodując tym samym szybkie zanieczyszczenie wody.
Następnym cennym i dość powszechnie stosowanym dodatkiem do miksu są krewetki. Stosuje się tzw. krewetki koktajlowe surowe, niesolone. Proporcja podobna jak w przypadku mięsa rybiego, choć można również stosować większy dodatek krewetek typu 1:1, lub nawet same krewetki ze szpinakiem. Tego ostatniego wariantu nie stosowałem, choć zdarzało mi się podawać paletkom krewetki koktajlowe które tylko siekałem tuż przed podaniem. Jako dodatek do miksu, w przypadku krewetek należy szczególnie przestrzegać zasady mielenia ich w stanie zamrożonym i dodawania jako ostatniego składnika do przygotowanej mieszanki bazowej, przed dodaniem żelatyny.
Witaminy – jako sensowne uzupełnienie samodzielnie przygotowywanego pokarmu mięsnego dla paletek można zastosować łatwo dostępne preparaty witaminowe dla ludzi. Sprawdzone przez wielu akwarystów w tym zastosowaniu są preparaty Vibovit. Osobiście stosuję dwa rodzaje Vibovitu – Junior lub Bobas, koniecznie o smaku waniliowym. Nieprzypadkowo wędkarze stosują aromat waniliowy do zanęt i przynęt – zapewniam że paletki będą przepadać za miksem z dodatkiem waniliowego Vibovitu. Preparat dodaję w ilości 1-2 saszetki na 1 kg miksu mięsnego, choć można znaleźć receptury zalecające dodawanie 3 saszetek/kg. Preparat ma postać pudru i należy go dodać na końcu, tuż przed dodaniem żelatyny. Posypuję nim gotowy miks i dokładnie mieszam, po czym dodaję letnią żelatynę.
Pokarmy suche– do miksu mięsnego dodaję również czasami suchy pokarm płatkowany. Stosuję do tego zamiennie dwa rodzaje pokarmów – spirulinę w płatkach, lub częściej któreś z płatków wybarwiających (spirulina z resztą również wspomaga wybarwianie się ryb) – AstaColor lub D-50 Plus z oferty Tropicala. Pokruszone płatki dodaję do mięsa przed lub w trakcie mielenia. Zazwyczaj stosuję niewielki dodatek suchego pokarmu w ilości 50-80 ml na kilogram miksu.
Dario
9 lutego 2012 @ 15:58
Właśnie zrobiłem pokarm z serc indyczych według twojego przepisu, tylko nie dodawałem żelatyny , bo była taka gęsta papka.
A właściwie to po co daję się żelatynę ? Chyba nie popsuję mi się bez tej żelatyny ?
admin
9 lutego 2012 @ 16:51
Przecież jest napisane w artykule, w jakim celu dodaje się żelatynę :).
Podawaj paletkom to, co przygotowałeś, wtedy sam stwierdzisz czy potrzebna jest żelatyna – zależy jak drobno zmieliłeś składniki. Można się bez niej obejść w akwarium higienicznym, ale lepiej wtedy podawać miks zamrożony.
Dario
10 lutego 2012 @ 18:26
OK już wiem, właśnie właśnie . Po dodaniu żelatyny nie będzie zanieczyszczał wody. Następny zrobię z żelatyną.