Witam
Od 6-7 miesięcy posiadam sterownik ph,co2. Sterownik ma sterować -dodać tlen lub CO2 – przy parametrach wody 6.90-6.95, kh4 sterownik trochę głupieje, podaje tlen przez 20sek, po około 15 sek. znowu parę sekund natlenia i tak cały czas tak jakby woda nie mogla się ustabilizować w jakim momencie ma stanąć ph. Może podnieść lub zmniejszyć ph żeby się ustabilizowało, co byście poradzili? A jest lepiej jak na stałe chodzi natlenianie ale są wtedy chwile około 2-3 min kiedy chodzi i tlen i CO2.
Witam,
Podstawowym warunkiem właściwego działania sterownika akwariowego kontrolującego pH wody jest jego poprawne ustawienie. W opisanym przypadku pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy jest zbyt mały zakres pH (tzw. histereza) ustawiony w sterowniku (6.90-6.95 pH). Jest to główny powód zbyt częstych cykli włączania się sterownika. Na tego typu urządzeniach należy ustawiać znacznie większy zakres tolerancji kontrolowanego parametru, ponieważ zarówno zastosowane układy elektroniczne jak i sondy pomiarowe (te w szczególności) oferują znacznie mniejszą rzeczywistą dokładność pomiaru.
W praktyce, w zależności od sposobu działania i funkcji oferowanych przez sterownik, ustawia się zakres wartości granicznych co najmniej w przedziale 0,2 pH do 0,3 czy nawet 0,5 pH. Ustawienia należy po prostu wypróbować w praktyce i pozostawić takie które spowodują że zawór CO2 załączy się raz na kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Proponuję zacząć od ustawienia na sterowniku zakresu 6.8-6.9 pH i porównać częstotliwość włączania się sterownika.Nie wiem jakiego typu jest wspomniane akwarium ani jaki jest model sterownika, ale należy pamiętać że włączanie napowietrzania generalnie nie ma sensu w przypadku kontroli pH, ponieważ w ten sposób nie da się podnieść pH wody zakwaszonej w sztuczny (dodanie kwasu) bądź naturalny sposób (przez NO3). Napowietrzanie może natomiast pomóc w usunięciu nadmiernej ilości CO2 z wody. Dokonując regulacji sterownika w akwarium roślinnym do którego dostarczane jest CO2 w celu nawożenia roślin i w którym są również ryby, należy zacząć od ustalenia przy jakim pH woda jest nasycona optymalnie dwutlenkiem węgla, następnie ustawić sterownik aby wyłączał dozowanie po osiągnięciu tej wartości, a włączał gdy pH wzrośnie o 0.2-0.3 pH.
slawek
8 stycznia 2011 @ 20:03
Witam. Zrobilem wszystko zgodnie z wyzej podanym opisem ( ph 6.80-6.90 i kh 4 ) i co sie okazuje po obserwacji 2-wu dniowej. aha zbiornik 450l. ( troche maly) dwa filtry TETRA EX-700 oraz wewnetrzny 1000l/h zalozona sama gabka duza obsada (chyba duza) 10szt paletek od 10-18cm 4szt skalar ( 2pary) 3 bocje 7-8cm, glonojady 5szt okolo 10cm i 7 malych okolo 3-4cm wykluly sie w tym zbiorniku(nawet nie wiedzialem. mimo tej calej aparatury czyli sterownik , CO2, filtr RO, i wszystko inne co potrzeba do akwarium aby dobrze funkcjonowalo , rosliny nie chca rosnac a nawet gnija ( temperatura 28-29st ph, kh jak wyzej nawozy, swiatlo slabe aqua gloo i power 2x40W swiecone okolo 6-8g/24g. ale do tematu po tych ustawieniach okazalo sie ze przy ph 6.85 stanelo jak wryte a ryby zaczely ciezko oddychac i zaczely byc plochliwe ( jak przystawie reke do szyby zaczynaja uciekac w poplochu a jak chodzil tlen caly czas bylo dobrze mozna bylo nawet wsadzic reke do srodka a ryby nawet nie zwracaly zbytnio uwagi. ) wiec zrobilem jak bylo czyli ph6.80-6.90 kh 3-4 i caly czas natlenianie no oczywiscie jak podniesie sie ph to idzie CO2 az do spadku do 6.84. jest to dziwne ale patrze na zachowanie ryb i to im najlepiej sprzyja. Pozdrawiam Sławek z Sandomierza
Kuba
9 stycznia 2011 @ 1:31
Akwarium jest przerybione.
Światło stanowczo zbyt krótko, dlatego rośliny źle rosną – powinno świecić 10-12 godzin na dobę. Jeśli świetlówki nie są wyposażone w odbłyśniki, to należy je założyć aby wykorzystać maksymalnie ich światło. Dla wzmocnienia światła można wymienić Aqua-glo na Life-glo (Power-glo również ładnie wybarwia ryby), lub dołożyć jedną świetlówkę.
Ja nie podawałem recepty na to akwarium, ponieważ nic o nim nie wiedziałem – pisałem jedynie o zasadach regulacji sterowników. Opisane zachowanie ryb spowodowało przesycenie wody dwutlenkiem węgla. Znaczy to że woda ma prawdopodobnie zbyt wysoką TWW aby można było bezpiecznie obniżyć pH do 6.8 za pomocą CO2 (oddzielną sprawą jest kwestia czy sonda jest poprawnie skalibrowana). Co do temperatury, to nie ma potrzeby utrzymywanie jej powyżej 28 st.
W tak zarybionym akwarium będzie problematyczne stosowanie CO2 do obniżania pH, ponieważ przy takiej obsadzie ryb wymagane jest stałe napowietrzanie wody. Poza tym generalnie nauka nawożenia na takim zbiorniku z rybami to nie jest dobry pomysł. Dodatkowo, dozowanie jednocześnie CO2 i napowietrzania jest pozbawione sensu. Radziłbym zacząć od zrobienia porządku z oświetleniem i czasowe zaniechanie dozowania dwutlenku oraz nawozów do czasu zaaklimatyzowania się roślin i rozpoczęcia ich normalnej wegetacji. Obsadę ryb zdecydowanie bym zredukował – usunął 2 paletki i wszystkie skalary, oraz zostawił bocje i maksymalnie 2 zbrojniki. Zostawiając 2 skalary, usunąłbym 4 paletki.
Przy zachowaniu dotychczasowych parametrów wody, po tym jak rośliny zaczną rosnąć i wytwarzać tlen proponuję spróbować ustawić sterownik na zakres pH 6.9-7.0 i sprawdzić jak się system zachowa.
slawek
18 stycznia 2011 @ 21:03
Witam.Powoli juz zaczynam sie gubic. Jakie dokladnie powinny byc parametry wody. PH,KH,TWW,TWO,NO2N,O3,PO4 itp.jak czytam na roznych forach to kazdy ma inne i kazdemu ryby czuja sie swietnie.W sklepie powiedzialem ze woda dla paletek twardosc TWW powinna miec okolo 2-3 to ze zamalo, znajomy ma 6-7. w jednym z pytan zadanych w tym roku ktos pisze ze ma twardosc 0 ( Nie wiem dlaczego samica niesie białą ikrę a samiec ją zalewa. Wodę mam o twardości 0 po osmozie. ) fragment pytania. Jakie maja byc te parametry. latem dolewalem wode z samego RO i twardosc zrobila sie 0 i nic sie nie dzialo teraz mam 3-4 przy PH 6,80-6,90 dwutlenek okolo ( wedlug PH metru ) 14.5-15.3..Moze znajdzie sie ktos kto okresli raz a dobrze. Pozdrawiam Sławek z Sandomierza
Kuba
18 stycznia 2011 @ 22:04
O parametrach wody dla paletek jest napisane bardzo wiele, również na tej stronie. Ryby te tolerują szeroki zakres parametrów i nie istnieją jedynie słuszne parametry wody. Inna kwestią jest, że pH wody obniża się za pomocą kwasu a nie dwutlenku węgla, który służy do nawożenia roślin. Sterownik można używać do nawożenia roślin dozując CO2, albo do samego monitoringu pH w akwarium np. z paletkami (bez dozowania CO2). Przy pewnym doświadczeniu można te rzeczy połączyć, ale nie należy się uczyć tego na akwarium z rybami, o czym ja również już wielokrotnie pisałem. Przygotowanie wody z pomocą kwasu jest proste i możliwe dla niemal każdej wody. Zakwaszanie CO2 jest trudniejsze i ryzykowne, oraz możliwe dla wody o TWW do 4°N.