Witam
Od 6-7 miesięcy posiadam sterownik ph,co2. Sterownik ma sterować -dodać tlen lub CO2 – przy parametrach wody 6.90-6.95, kh4 sterownik trochę głupieje, podaje tlen przez 20sek, po około 15 sek. znowu parę sekund natlenia i tak cały czas tak jakby woda nie mogla się ustabilizować w jakim momencie ma stanąć ph. Może podnieść lub zmniejszyć ph żeby się ustabilizowało, co byście poradzili? A jest lepiej jak na stałe chodzi natlenianie ale są wtedy chwile około 2-3 min kiedy chodzi i tlen i CO2.

Witam,
Podstawowym warunkiem właściwego działania sterownika akwariowego kontrolującego pH wody jest jego poprawne ustawienie. W opisanym przypadku pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy jest zbyt mały zakres pH (tzw. histereza) ustawiony w sterowniku (6.90-6.95 pH). Jest to główny powód zbyt częstych cykli włączania się sterownika. Na tego typu urządzeniach należy ustawiać znacznie większy zakres tolerancji kontrolowanego parametru, ponieważ zarówno zastosowane układy elektroniczne jak i sondy pomiarowe (te w szczególności) oferują znacznie mniejszą rzeczywistą dokładność pomiaru.
W praktyce, w zależności od sposobu działania i funkcji oferowanych przez sterownik, ustawia się zakres wartości granicznych co najmniej w przedziale 0,2 pH do 0,3 czy nawet 0,5 pH. Ustawienia należy po prostu wypróbować w praktyce i pozostawić takie które spowodują że zawór CO2 załączy się raz na kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Proponuję zacząć od ustawienia na sterowniku zakresu 6.8-6.9 pH i porównać częstotliwość włączania się sterownika.Nie wiem jakiego typu jest wspomniane akwarium ani jaki jest model sterownika, ale należy pamiętać że włączanie napowietrzania generalnie nie ma sensu w przypadku kontroli pH, ponieważ w ten sposób nie da się podnieść pH wody zakwaszonej w sztuczny (dodanie kwasu) bądź naturalny sposób (przez NO3). Napowietrzanie może natomiast pomóc w usunięciu nadmiernej ilości CO2 z wody. Dokonując regulacji sterownika w akwarium roślinnym do którego dostarczane jest CO2 w celu nawożenia roślin i w którym są również ryby, należy zacząć od ustalenia przy jakim pH woda jest nasycona optymalnie dwutlenkiem węgla, następnie ustawić sterownik aby wyłączał dozowanie po osiągnięciu tej wartości, a włączał gdy pH wzrośnie o 0.2-0.3 pH.