Witam, mam pytanie odnośnie sondy ERH-AQ1, nurtuje mnie na jaką wysokość powinna być zanurzona w wodzie w akwarium, wyczytałem że powinna być zanurzona do gumowej przezroczystej nasadki, czyli przezroczysta nasadka nie powinna być zanurzona?
Witam,
Przezroczysty pierścień-nasadka uszczelnia otwór w szklanym korpusie sondy, przeznaczony do wymiany elektrolitu. Wydaje się, że nie powinien być stale zanurzony w wodzie ponieważ może w tym miejscu dochodzić do rozcieńczania elektrolitu. Nie wiem czy moje rozumowanie znajduje potwierdzenie w faktach z punktu widzenia własności fizyko-chemicznych tych dwóch cieczy – wody i elektrolitu w sondzie, oraz czy gumowy pierścień uszczelniający potrafi skutecznie przeciwstawić się potencjałowi występującemu na styku tych cieczy. Ja w każdym razie rozumiem instrukcję obsługi w ten sposób, że głębokość zanurzenia sondy powinna być taka, żeby nasadka nie stykała się z wodą. Do poprawnego pomiaru wystarcza już znacznie płytsze zanurzenie sondy – pod wodą powinna znajdować się tzw. membrana jonowymienna. Jest to niewielka „plamka” znajdująca się powyżej stożkowatej końcówki szklanego korpusu sondy ERH-AQ1.
Marek
25 stycznia 2011 @ 14:11
Wlasnie u mnie niestety byla zanurzona,czasem lacznie z czarnym,gornym kapturem.Ostatnio zaczely sie dziwne alarmy na mierniku jaki uzywam w polaczeniu z sonda,mianowicie miernik Amazon ,sugerujacy duze wahania Ph.
Skalibrowalem sonde zgodnie z instrukcja czy miernika czy tez instrukcja sondy.
Po kalibracji dla pewnosci wlozylem sonde do roztworu Ph 4 i miernik po ustabilizowaniu wskazywal prawidlowo czyli Ph-4,nastepnie umiescilem sonde w roztworze Ph-7 i tutaj po ustabilizowaniu miernik wskazywal Ph-7.50 ,gdzie odchylka od normy to +-0.05.
Teraz sam nie wiem czy jednak sonada jest zepsuta czy cos innego.
Kuba
25 stycznia 2011 @ 22:48
Instrukcja użytkowania sondy przestrzega przed zamoczeniem końcówki i przewodu. Istotnie zamoczenie końcówki i kabla może spowodować wahania odczytu wartości pH (u mnie tak było). Myślę że trzeba przede wszystkim osuszyć sondę w temperaturze pokojowej, pamiętając o zabezpieczeniu na ten czas membrany gumowym pierścieniem, tym którym była zabezpieczona nowa sonda.
Elektrolit może być już zużyty lub mógł się rozcieńczyć z powodu zbyt głębokiego zanurzenia sondy. Po wymianie elektrolitu i wysuszeniu górnej części sondy, oraz poprawnym skalibrowaniu odczyt powinien się ustabilizować.
Trzeba także uważać żeby nie umieszczać napowietrzania bezpośrednio w pobliżu sondy, ponieważ bąbelki powietrza wydostające się z wody powodują efekt musowania – delikatnie pryskająca woda powoduje zawilgocenie przedmiotów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wydostających się pęcherzyków powietrza.