Ten post dostępny jest także w języku: English

Pasożyty układu pokarmowego i narządów wewnętrznych – wiciowce.

Wiciowce hexamita i spironucleus to pierwotniaki, które z racji charakterystycznego sposobu poruszania się dość łatwo zidentyfikować pod mikroskopem. Aby zobaczyć ich wici potrzebny jest wysokiej klasy mikroskop i spore doświadczenie w jego używaniu, jednak i bez tego akwarysta może z niemal 100% pewnością stwierdzić ich obecność.

Wiciowce są dość ruchliwe i przemieszczając się obracają się jednocześnie wokół własnej osi, co pod prostym mikroskopem wygląda jakby poruszały się zygzakiem, często zmieniając kierunek ruchu.
Te niewielkie pasożyty bytują w przewodzie pokarmowym i narządach wewnętrznych ryb. Największe zagrożenie stanowią dla pielęgnicowatych, w tym paletek – nieleczona inwazja wiciowców może spowodować nawet śmierć ryby z powodu wyniszczenia organizmu, którego uszkodzone organy wewnętrzne funkcjonują coraz gorzej. Bardzo wiele ryb akwariowych może być nosicielami wiciowców nie wykazując żadnych objawów chorobowych i trzeba mieć tego świadomość wprowadzając do akwarium dodatkowe „towarzystwo” dla paletek.