Sól gorzka w hodowli paletek

Siarczan magnezu MgSo4 zwany również solą gorzką (ang. epsom salt) może być wykorzystywany w hodowli paletek. Środek ten wykazuje się działaniem przeczyszczającym. Sól gorzka jest popularna przede wszystkim w USA a także wśród hodowców z Azji.

W Polsce bez problemu można ją dostać w sklepach z odczynnikami chemicznymi.

Sól gorzka

Jako środek przeczyszczający dla dyskowców znajdzie on zastosowanie głównie w dwóch sytuacjach:

  • Zaparcia – paletki niekiedy doznają zaparć po zjedzeniu niektórych rodzajów pokarmu. Objawia się to wzdęciem części brzusznej tułowia ryby która może przy tym wykonywać charakterystyczne kołyszące ruchy. Taka ryba może mieć również problem z utrzymaniem się w toni wody ponieważ jest wynoszona ku powierzchni.
  • Przygotowanie paletek do kuracji z użyciem pokarmu zawierającego dodatek leków (głównie przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego).

Dawkowanie soli gorzkiej

Najczęściej sugerowana dawka na zaparcia to 100 g/100 l wody. Paletki poddaje się kąpieli w roztworze przez 24h. W trakcie kąpieli nie podaje się pokarmu. Niektóre źródła zalecają również dodanie do wody drugiej dawki soli gorzkiej po 4 godzinach kąpieli.

W przypadku zamiaru poddania dyskowców kuracji przeciwko pasożytom wewnętrznym, po zastosowaniu kąpieli w soli gorzkiej należy podmienić większość wody na świeżą  lub przenieść ryby do higienicznego akwarium w którym zostanie przeprowadzona główna kuracja z użyciem pokarmu zawierającego środek leczniczy.

W przypadku kuracji pokarmem z dodatkiem metronidazolu (przeciwko wiciowcom) można również podawać taki pokarm w trakcie gdy ryby przebywają w roztworze soli gorzkiej. Pokarm z dodatkiem metro podaje się przez 2 do 3 dni. Po 10 dniach powtarza się albo całą kurację z kąpielą w soli gorzkiej albo tylko metronidazol w pokarmie jeśli paletki mają dobry apetyt.

Należy tu dodać, że występowanie zaparć jest charakterystyczne dla ryb posiadających pasożyty przewodu pokarmowego. Zdrowe paletki nie wykazują skłonności do zaparć w przypadku podawania tzw. ryzykownych pokarmów jakim są np. uwielbiane przez dyskowce kluski lane.