Od września 2009 roku na mocy nowych przepisów Ministerstwa Zdrowia zostało wycofanych z naszego rynku wiele akwarystycznych preparatów leczniczych, w tym bardzo popularne preparaty firmy Sera (w tym Baktopur Direct). Przez ponad rok czasu polscy akwaryści byli zdani na zakupy internetowe za granicą. Od grudnia 2010 są dostępne nowe preparaty akwarystyczne Sera o których można powiedzieć że są zamiennikami preparatów wycofanych w 2009.

Sera Baktoforte S

Sera Baktoforte S

Preparat akwarystyczny w tabletkach zapewniający ochronę przed zewnętrznymi i wewnętrznymi infekcjami bakteryjnymi w słodko i słonowodnych akwariach. Odpowiednik dość popularnego środka Baktopur Direct.

Zastosowanie: 1 tabletka na 50 litrów wody. W trakcie stosowania należy dobrze napowietrzać wodę i nie używać węgla aktywnego w filtrze, oraz wyłączyć ew. lampy UV. Po 3 dniach należy podmienić min. 50% wody i dodać preparat uzdatniający, oraz aktywator biologiczny (starter).

Sera Baktoforte

Sera Baktoforte

Płynny preparat chroniący przed zewnętrznymi infekcjami bakteryjnymi. Odpowiednik wcześniej dostępnego preparatu Sera Baktopur.

Dawkowanie: pierwszego i trzeciego dnia dodaje się 1 ml lub 22 krople preparatu na każde 20 litrów wody akwariowej. W trakcie stosowania należy zachować zasady postępowania jak wyżej (napowietrzanie, nie filtrowanie wody przez węgiel, wyłączenie lamp UV). Po użyciu zaleca się podmienić wodę, przefiltrować przez węgiel aktywny, oraz podać rybom preparat witaminowy.

Sera Mycoforte

Sera Mycoforte

Preparat akwarystyczny w płynie do ochrony ryb przed infekcjami grzybiczymi. Odpowiednik wcześniej oferowanego preparatu Sera Mycopur.

Zastosowanie: Zapobiegawczo – 0.5 ml lub 10 kropli na każde 20 litrów wody akwariowej. Leczniczo – 1 ml lub 22 krople na każde 20 litrów wody, w połączeniu z preparatem Sera Ectopur podanym w ilości 5 g lub jedna łyżeczka na 20 litrów wody. W dniu 2 i 3 należy podać ponownie Sera Mycoforte w dawce 1 ml na 20 litrów wody. Po zastosowaniu należy podmienić wodę i umieścić w filtrze węgiel aktywny w celu usunięcia pozostałości preparatu z wody.

Sera Omniforte

Sera Omniforte

Preparat – tonik o wszechstronnym zastosowaniu, chroniący ryby przed patogenami takimi jak bakterie, grzyby i pierwotniaki a także zewnętrzne otarcia i zranienia płetw i skóry powstałe np. podczas transportu.

Wskazówki dotyczące dawkowania są podobne do wyżej przedstawionych płynnych preparatów – 1 ml lub 22 krople na 20 l wody. Dawką można powtórzyć po 7 dniach. Po użyciu podmiana wody i filtrowanie przez węgiel jak podano wyżej.

Sera Costaforte

Sera Costaforte

Preparat akwarystyczny chroniący przed dość powszechnym problemem spotykającym ryby w akwariach początkujących akwarystów – ospą rybią (kulorzęsek). Preparat Costaforte chroni również przed innymi pierwotniakami pasożytującymi na skórze ryb. Jest odpowiednikiem preparatu Sera Costapur oferowanego wcześniej.

Zastosowanie: przed podaniem środka Sera Costaforte należy przeprowadzić podmianę ok. 30% wody w akwarium, zwiększyć temperaturę do 27-30°C, oraz jak przy stosowaniu innych tego typu preparatów wydajnie napowietrzać wodę.
Dawkowanie wynosi 1 ml lub 22 krople na 40 litrów wody i dawkę tę podaje się 1-go i 3-go dnia. W ostrzejszych stanach można podać również w dniach 5 i 7, oraz można dodatkowo podać Sera Ectopur. Po zakończeniu stosowania preparatu postępowanie obejmuje podmianę wody, filtrowanie przez węgiel, oraz podanie rybom preparatu witaminowego i podawanie dobrej jakości pokarmu.