Aklimatyzowałem ostatnio pewną parę dyskowców – samica snake skin z mojej linii i samiec leopard po championach z Azji. Paletki te otrzymałem w nie najlepszej kondycji, samica była już w stanie rokującym 50% powodzenia. Dyskowce te przeszły „katastrofę ekologiczną” w poprzednim miejscu swojego pobytu. Jakkolwiek, aktualnie ryby są już na prostej drodze do sukcesu 😉 .

Narybek z dwóch tareł na jednej paletcePonieważ paletki zaczęły składać ikrę kiedy tylko doszły trochę do siebie, zostawiłem im za którymś razem kilka ziarenek z których wykluły się młode i tak sobie dochodziły do siebie przez ok. 2 miesiące. Kilka dni temu odłowiłem od nich te młode i miałem zamiar pomału zmienić parametry wody na odpowiedniejsze do tarła i wstawić stożek tarłowy – w trakcie aklimatyzacji dyskowce te pływały w dość twardej wodzie. Niestety już następnego dnia po odłowieniu młodych para złożyła ikrę na rurce filtra. Po wykluciu larwy zostały przeniesione na gąbkę filtra, a paletki ..złożyły ponownie ikrę na rurce. Nie została ona jednak tym razem zapłodniona w całości, ale kilkanaście larw się wykluło.

W międzyczasie poprzednio wyklute paletki rozpoczęły żerowanie na rodzicach, a te świeże zostały przeniesione na gąbkę. Nie myślałem że coś z nich będzie, a jednak po 3 dniach zauważyłem na grzbietach rodziców kilkanaście maleńkich przecinków dużo mniejszych od pozostałych paletek które w tym czasie już wyraźnie podrosły. Nie było łatwe sfotografowanie tego zjawiska a i czasu miałem niewiele, bo wyraźna różnica była tylko pierwszego dnia – narybek paletek w pierwszych dniach żerowania rośnie błyskawicznie i różnice najpewniej szybko się zatrą.

Nie wiem ile dokładnie zdjęć wykonałem, w każdym razie wiele. Myślę że co najmniej jedno dość wyraźnie pokazuje o co chodzi – z lewej strony widzimy paletkę żerującą od ok. 3 dni na rodzicach i pobierającą już artemię, co widać po pomarańczowym zabarwieniu tylnej części brzuszka. Z prawej strony znajduje się paletka pierwszy dzień żerująca na rodzicach. Przypominam, że kliknięcie zdjęcia spowoduje jego powiększenie.

Porozmawiaj o tym na Forum