A to ciekawostka, wpadka czy celowy zabieg?
Otóż kilka dni temu zaopatrzyłem się w kolejną 1200ml puszkę pokarmu Discus Gran rodzimego Tropicala. Przygotowałem jak zawsze mieszankę ze spiruliną i jakież było moje zdziwienie po podaniu pokarmu rybom.. Na dno opadała głównie spirulina i tylko nieliczne brązowe granulki. Czyżby producent postanowił zmienić formułę popularnego pokarmu dla dyskowców? Po pierwszym karmieniu postanowiłem przetestować jak zachowa się ten pokarm po gruntownym namoczeniu. Wynik był jednak nieciekawy, w dalszym ciągu tonęła tylko część rozmiękłych granulek. W efekcie stosowania tego pokarmu w zbiornikach z dorosłymi dyskowcami pojawił się problem z zalegającymi po rogach akwarium pleśniejącymi granulkami. Tak przynajmniej jest u mnie – nie trzymam innych ryb niż paletki.

Specyfika pobierania pokarmu przez dyskowce wymaga podawania im pokarmów które ryby mogą albo zebrać z dna, albo chwycić w toni wodnej. Paletki w akwarium oczywiście pobierają pokarm pływający po powierzchni wody, jednak czynią to dość ostrożnie i z pewnością nie jest to dla tych ryb komfortowy sposób pobierania pokarmu.

W akwariach z młodymi 5-7 cm rybami granulat w zasadzie zostaje zebrany w całości, jednak z towarzyszeniem dodatkowych atrakcji w postaci cmokania i wychlapywania wody z akwarium. Młode paletki są dość żwawe i pomimo że ufne, to żerując na powierzchni potrafią same siebie spłoszyć (znamy to dobrze, prawda?), co w przypadku chlapnięcia w jednym momencie 50 ogonów powoduje całkiem spory prysznic dla otoczenia.
Jeśli chodzi o wygląd pokarmu, coś się nieznacznie zmieniło – granulki mają postać bardzo regularnych, wypukłych dysków, co może sugerować że być może zmodyfikowano linię produkcyjną. Dla ryb to oczywiście bez znaczenia, jednak same właściwości (pływalność) pokarmu są tu dość istotne, w końcu jest to pokarm dla paletek. Mam nadzieję, że to jednak jest chwilowa wpadka i prawdopodobny błąd w realizowaniu receptury zostanie naprawiony. Na stronie internetowej producenta nie ma wzmianki o zmianie właściwości granulatu Discus Gran, widnieje tam cały czas opis:

..pokarm w postaci tonącego granulatu przeznaczony do codziennego karmienia wszystkich odmian barwnych paletek oraz innych gatunków ryb o dużych wymaganiach pokarmowych, szczególnie tych pobierających pokarm z toni wodnej i dna akwarium..

źródło: http://www.tropical.com.pl/discus-gran,d80,0,pl.html

To wskazywałoby na błąd w recepturze, mam nadzieję naprawialny. W każdym razie, w obecnej postaci Discus Gran przestaje niestety być moim głównym pokarmem dla paletek, a szkoda bo ryby naprawdę go lubią, jednak kłopoty „organizacyjne” jakie powodują jego obecne właściwości w moim przypadku go dyskwalifikują. Na razie zostanę przy tonących pokarmach dla paletek.. 😉
Jeśli ktoś z Was ma coś do powiedzenia w tej kwestii – zapraszam do dyskusji.