Jak przeprowadzić skutecznie kurację leczniczą nie szkodząc za bardzo paletkom?

Choroby paletek to temat niemal równie popularny co woda do hodowli czy same ryby. Czasami odnoszę wrażenie że niektórzy akwaryści wręcz po to trzymają dyskowce żeby je leczyć. Z pewnością nie jest aż tak źle, ale czytając tytuły wątków na forach internetowych niekiedy jednak włos się jeży z przerażenia.
Jest faktem, że dyskowce w akwarium prawdopodobnie statystycznie częściej mogą potrzebować leczenia niż inne ryby akwariowe.

Leczenie paletek

Jest tak dlatego że w przeważającej większości przypadków parametry wody w której trzymamy paletki znacznie odbiegają od parametrów wody w ich naturalnym środowisku. I nikt mnie nie przekona że organizmy dyskowców rozmnażanych od pokoleń w warunkach akwariowych zdołały się „przeprogramować” na inny zakres parametrów. Gdyby tak było to prawdopodobnie nie powstałby ten artykuł i wiele innych na tej stronie. I dlatego pamiętajmy o tym że dyskowce trzymane w twardej wodzie o wysokim pH mogą być zdrowe, ale to nie znaczy że taka woda mieści się w zakresie parametrów optymalnych dla tych ryb – tak nie jest. Dlatego trzeba mieć świadomość że w takich warunkach nawet gdy paletki tego po sobie nie pokazują, ich organizmy muszą znosić tzw. jazdę po bandzie. To z kolei może być przyczyną częstszego spadku odporności na choroby.Powyższy wstęp nie pozostaje bez związku z głównym tematem niniejszego artykułu, ponieważ pisząc o warunkach skutecznego przeprowadzania kuracji leczniczych mam na myśli głównie wszelkie parametry wody. W sumie nie odkryję tu żadnych nowych prawd, ale chciałbym bardzo mocno zwrócić uwagę na sprawy niezmiernie często pomijane przez akwarystów stosujących kuracje lecznicze.

Recepta na pomyślne przeprowadzenie kuracji jest dość prosta – leczenie paletek należy przeprowadzać w świeżej wodzie. Co to oznacza dla akwarysty? Po pierwsze, przed użyciem substancji leczniczej w akwarium trzeba odświeżyć w nim wodę. Polegać to będzie na wykonaniu kilku 30-50% podmian wody w cyklu codziennym czyli inaczej niż w trakcie normalnego funkcjonowania większości akwariów. Natomiast w akwariach wyposażonych w system automatycznej podmiany wystarczy zwiększyć przez kilka dni ilość podmienianej wody. Należałoby jeszcze dodać że w przypadku kontynuowania automatycznych podmian w trakcie kuracji, będzie absolutnie konieczne uzupełnianie środka leczniczego niezwłocznie po każdej podmianie wody. Bezpieczniej jednak będzie w takim akwarium zrezygnować z automatycznych podmian w trakcie leczenia, a zamiast tego po prostu gruntownie odświeżyć wodę przed kuracją.

Po przeprowadzonym leczeniu ryb również podmieniamy dużą ilość wody – ma to na celu przede wszystkim usunięcie pozostałości środka leczniczego. Im więcej wody jesteśmy w stanie podmienić tym lepiej – 300% wcale nie będzie przesadą. Filtrowanie wody przez węgiel aktywny należy rozumieć jako działanie wspomagające usuwanie medykamentów z wody. W żadnym wypadku nie powinien to być główny sposób oczyszczania wody po kuracji.

Świeża woda

Określenie „świeża woda” oznacza w naszym przypadku wodę nie zawierającą uzdatniaczy, ale co do której mamy pewność że nie zawiera chloru (odstała). Świeża woda to woda która nie jest aktywna biologicznie, ale nadaje się  do bezpośredniego wlania do akwarium lub do umieszczenia w niej ryb, a więc posiada twardość, temperaturę i pH bardzo zbliżone lub takie same jak woda w akwarium. Jest to po prostu woda używana do podmian. Akwarysta trzymający dyskowce powinien dysponować możliwością szybkiego przygotowania odpowiednio dużej ilości wody gotowej do użycia.

Krótkotrwałe kąpiele lecznicze

Kąpiel krótkotrwała przeprowadzona prawidłowo jest często skuteczniejszym i bezpieczniejszym dla ryb sposobem na ich uwolnienie od pasożytów niż kąpiel długotrwała. I znowu bardzo ważnym warunkiem powodzenia jest woda. Kąpiel krótkotrwałą należy przeprowadzać w całkowicie świeżej wodzie. Po kąpieli również umieszczamy ryby w świeżej lub przynajmniej w gruntownie odświeżonej wodzie.

Podsumowując należy stwierdzić że ryby znacznie lepiej znoszą działanie leków jeśli kuracja jest przeprowadzana w świeżej wodzie. Należy pamiętać że krystaliczna przejrzystość wody w funkcjonującym akwarium nie oznacza że taka woda nadaje się do leczenia ryb. Najprostszy przykład – krótkotrwała kąpiel dyskowców w roztworze soli przeprowadzona w wodzie pobranej z takiego akwarium może przynieść skutki w postaci przypalonych płetw i zmętnień na skórze. Również dość często stosowane do walki z nicieniami leki weterynaryjne są znacznie lepiej tolerowane przez dyskowce zarówno w kąpielach jak i podawane w pokarmie. Nie próbuję określać co dokładnie jest tego powodem, ale prawdopodobnie ma tutaj znaczenie m.in. ilość produktów przemiany materii zawarta w wodzie. Jakkolwiek, wyżej opisane reguły potwierdzają zarówno doświadczenia moje jak i dziesiątek innych akwarystów.