Obniżanie pH wody

Bez zagłębiania się w zagadnienia fizyko-chemiczne – odczyn kwaśny wody w praktyce akwarystycznej uzyskuje się poprzez wprowadzanie do miękkiej wody substancji kwaśnych. Większość polskich akwarystów używa do tego celu rozcieńczonych kwasów mineralnych o najwyższej czystości (CZDA – czysty do analiz):
Butelka na kwas

  • kwas solny – HCl
  • kwas ortofosforowy – H3PO4
  • kwas siarkowy – H2SO4

Dwa pierwsze kwasy – solny i ortofosforowy są częściej stosowane niż kwas siarkowy. Kwas ortofosforowy powoduje wzrost zawartości fosforanów w wodzie i z tego powodu nie jest zalecany do stosowania w akwariach roślinnych.
Dostępność tych substancji jest częściowo ograniczona poprzez brak możliwości zakupu drogą wysyłkową, tak więc w kwas trzeba zaopatrzyć się odwiedzając osobiście sklep chemiczny. Przypominam w tym momencie o zachowaniu maksymalnej ostrożności przy operacjach z użyciem kwasów. Osobiście, przygotowując wodę do podmian stosuję kwas rozcieńczony wodą z filtra RO, którego porcję 1 litrową co jakiś czas przygotowuję ze stężonego kwasu. I tak: kwas ortofosforowy 85% rozcieńczam do ok 10%, natomiast kwas solny 37% rozcieńczam do ok 7%.

Pamiętaj chemiku młody – zawsze wlewaj kwas do wody!