Akwarystyczna sonda pH

Szklana sonda pH ERH-AQ1 firmy Hydromet jest od kilku lat znana w świecie akwarystycznym. Sonda została zaprojektowana z uwzględnieniem specyficznych potrzeb akwarystów. W elektrodzie tej zastosowano m.in. zagęszczony elektrolit żelowy który jest mniej podatny na rozcieńczanie. Sonda pH ERH-AQ1 HydrometMa to niebagatelne znaczenie z tego powodu że sondy akwarystyczne są stale zanurzone w wodzie, a więc pracują w trybie ciągłym. Ponieważ jednak stałe zanurzenie w badanej cieczy (w tym przypadku w wodzie) mimo wszystko powoduje szybsze zużycie elektrolitu, sondy te wyposażono również w możliwość łatwej jego wymiany. Producent oferuje zestaw serwisowy z wymiennym roztworem żelowym, w którym dostarczana jest również specjalna strzykawka dzięki czemu wymiana elektrolitu w sondzie jest czynnością stosunkowo prostą. Zarówno szczegółowa instrukcja użytkowania jak i opis wymiany elektrolitu są zawarte w dokumentacji dostarczanej razem z sondą.

W ostatnim czasie Hydromet wprowadził kolejną pożyteczną innowację – obecnie sonda pH ERH-AQ1 wyposażona jest w zbiorniczek wypełniony roztworem do przechowywania elektrod (SE01). Zbiorniczek założony jest na końcówkę sondy. Dzięki temu akwarysta otrzymuje elektrodę gotową do niemal natychmiastowej pracy.  Wcześniejsze wersje ERH-AQ1 dostarczane były z tulejką gumową zaślepiającą łącznik elektrolityczny i wymagały przygotowania do pracy, co polegało na 12-24 godzinnym moczeniu sondy w roztworze do magazynowania (kondycjonowanie). Obecnie wystarczy jedynie przez kilka minut namoczyć końcówkę pomiarową w wodzie z akwarium, po czym można przystąpić do kalibracji elektrody. Miłą niespodzianką jest również dołączanie do sondy przyssawki mocującej. Przewód połączeniowy o długości 2 m zakończony jest standardowym wtykiem BNC.

W swoich akwariach używam 3 egzemplarzy opisywanych elektrod Hydrometu pracujących ze sterownikami Skalar (wcześniej również Lajon 115). Dotychczas nie miałem z nimi problemów – zarówno kalibracja jak  i użytkowanie przebiega bez sensacji. Elektrolit wymieniam mniej-więcej co 10 miesięcy, kalibrację przeprowadzam w zasadzie „w razie potrzeby”, z tym że muszę tutaj zaznaczyć że nie przykładam przesadnej wagi do maksymalnej dokładności pomiaru pH w moich zbiornikach z paletkami. Osobom dla których ważna jest duża dokładność pomiaru sugerowałbym  mniej-więcej comiesięczną kontrolę wskazań sondy i ew. kalibrację.