Witam. Posiadam sondę Hydrometu symbol jak w temacie. Mam odnośnie tej sondy pytanie.czy w górnej części powinna być nałożona gumowa tulejka(w czasie gdy jest w akwarium) u sprzedającego to pytanie wywołało zdziwienie o jaką tulejkę gumową chodzi. Oraz ile płynu powinno być w tej sondzie?
Pozdrawiam Sławek

Witam

Ta elastyczna tulejka w górnej części korpusu jest dość ważna ;). Tulejka ta zaślepia otwór do wymiany elektrolitu i musi być założona w trakcie użytkowania sondy, tak więc potrzeba ruszenia tej tulejki zachodzi tylko w momencie wymiany elektrolitu w sondzie (co ok. 8-12 miesięcy). Wtedy należy ją ostrożnie zsunąć w dół aby odsłonić otwór w szklanym korpusie, po czym po wymianie elektrolitu (opis znajduje się w instrukcji) należy nasunąć ją z powrotem na otwór.

Nowe sondy są zwykle fabrycznie całkowicie wypełnione elektrolitem i spotkałem się już z pytaniami czy sonda przypadkiem nie jest pusta, ponieważ przy obracaniu jej pod różnymi kątami, w szklanym korpusie nie przemieszcza się żaden bąbelek powietrza :). Należy pamiętać że elektrolit żelowy jest dość gęsty i ew. bąbelek o ile w ogóle się tam znajduje potrzebuje czasu aby się przemieścić spod czarnej końcówki sondy (od strony przewodu). Jednocześnie w drugiej końcówce sondy (tej zwężającej się, zakończonej kulką) znajduje się znacznie rzadsza ciecz w której bąbelek swobodnie się przemieszcza. Stąd podejrzenia, że reszta sondy jest pusta – sam się kiedyś na to nabrałem.

Pozdrawiam,
Kuba