Paletki w akwarium roślinnym – to może być proste..

Może, ale nie musi być proste – na pewno nie jest to wyzwanie dla leniuchów.
Żeby dyskowce mogły w takim zbiorniku żyć “pełnią życia” potrzeba będzie pogodzić ze sobą kilka elementów powszechnie uważanych za sprzeczne.
Akwarium roślinne w pełnym znaczeniu, to system o stosunkowo złożonej strukturze, nastawiony w założeniu na intensywną wegetację roślin, co oczywiście wiąże się z ich intensywnym odżywianiem.
Odżywianie roślin zgodnie z ich wymaganiami zasadniczo odbywa się tutaj trzema drogami:

  1. światło
  2. nawozy mineralne
  3. nawożenie dwutlenkiem węgla CO2

Przyjrzyjmy sie teraz wymaganiom dyskowców:

Intensywne oświetlenie akwarium nie jest tym co najbardziej lubią, ale jest to czynnik stosunkowo najmniej przeszkadzający – paletki można przyzwyczaić do silnego oświetlenia.

Nawozy dla roślin – intensywne nawożenie dość często powoduje kumulację niektórych pierwiastków w akwarium, co dla ryb stwarza pewne zagrożenie, mimo że akwarium jeszcze po sobie tego nie pokazuje i akwarysta ma podstawy żeby uważać, że system pozostaje w równowadze. Paletki są znacznie wrażliwsze od wielu ryb akwariowych na podwyższoną zawartość w wodzie substancji będących składnikami nawozów dla roślin. Nie mam dużego doświadczenia w tej dziedzinie – nie podam o które pierwiastki czy związki chodzi w szczególności, ale logika każe brać pod uwagę przede wszystkim jony metali oraz amoniak.. Istnieje wiele relacji akwarystów roślinnych, u których po czasie kilkumiesięcznej sielanki pojawiły się trudne do wytłumaczenia i zdiagnozowania problemy z paletkami (również tzw. “spidowanie” kończące się śmiercią). Na marginesie dodam, że najlepsi hodowcy paletek w tym kraju radzą trzymać się z dala od wszelkich dodatków do wody..

Napowietrzanie wody – to w zasadzie konieczność w akwarium z paletkami, co powoduje że tu już mamy poważną sprzeczność. Napowietrzanie wody powoduje bowiem zmniejszenie zawartości w wodzie CO2 tak pieczołowicie dostarczanego przez akwarystę..

Gigantyczny metabolizm dobrze karmionych, zdrowych paletek – spowoduje znaczną zmianę proporcji makroelementów w diecie roślin, jak również spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na tlen..

Powyższe punkty dają mam nadzieję względny obraz wyzwania, z jakim przychodzi się zmierzyć w przypadku podjęcia próby pomyślnego utrzymania w dobrej kondycji akwarium roślinnego z dyskowcami, które taką kondycję również będą mogły zachować. Wniosek – zadanie jest wykonalne, wymagać będzie jednak wysiłku przy opracowaniu niemal całkiem nowej strategii nawożenia roślin, oraz precyzyjnego zarybienia zbiornika. Sukces jak najbardziej jest możliwy – moim zdaniem każdy prawdziwy pasjonat akwarystyki jest w stanie podołać takiemu zadaniu.

Z punktu widzenia roślin – trzeba będzie uwzględnić fakt, że głównymi (pośrednimi) dostarczycielami azotu i fosforu będą od tej pory paletki. Ryby te dostarczą również CO2 w ilości na tyle dużej, że należy to wziąć pod uwagę.

Z punktu widzenia ryb – aby czuły się dobrze, oraz aby zbiornik nie “zakisił” się w przeciągu kilku miesięcy – nie może być zbyt mały i nie wolno go przerybić. ~60l wody NETTO na rybę to moim zdaniem w tym przypadku dolna dopuszczalna granica. Obrazek powinien być taki, że jest kilka paletek dużym akwarium.

Jest jeszcze druga możliwość połączenia roślin i dyskowców w jednym zbiorniku – dość modne ostatnio i u nas akwaria typu Low-Tech – bez tych najbardziej wymagających gatunków roślin, instalacji CO2 i komputerów. Bardzo ciekawy temat, o którym później..

cdn.