W akwarium z którego pochodzi poniższy film pływa sobie 12 sztuk dość młodych paletek, wyklutych równo rok temu w zbiorniku obok. Paletki w wieku ok. 10-12 miesięcy przechodzą istną burzę hormonów

, często również robią się mniej ufne, a co bardziej „kochliwe” egzemplarze potrafią stwarzać pozory że żyją samą wodą, chociaż wcale tego po nich nie widać. Generalnie ich zachowanie można w tym czasie określić hasłem ikra w każdym kącie.Muszę przyznać że obrazek jaki zastałem dzisiaj po powrocie do domu trochę mnie zszokował – może i nie jest to nic szczególnego(na pewno?), ale wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Jedna z samic próbuje składać ikrę na przemian na szybie akwarium i na ..towarzyszącym jej samcu, który niestety jako podłoże okazał się kompletnie do bani – ikra wcale nie chciała się go trzymać i po każdej próbie ryby po prostu zjadały opadłe na dno ziarenka.
Naturalnie przy próbie uwiecznienia tych – jak by nie patrzeć dziwnych zachowań, w aparacie skończyła się bateria, więc pozostała tylko kamera w telefonie.