Mikroskop i Paletki – jak rozpoznać pasożyty..

Diagnoza mikroskopowa może znacznie ułatwić akwaryście znalezienie przyczyn problemów z rybami w razie ich wystąpienia. Daje ponadto możliwość upewnienia się, czy problem ma rzeczywiście podłoże pasożytnicze, czy też wyniknął z powodu np. zmiany parametrów wody, do czego przyczynić się mogły same ryby lub błędy czy zaniedbania akwarysty

Mikroskop dla akwarysty
Mikroskop dla akwarysty

– to ważne, bo w takiej sytuacji zamiast fundować paletkom kąpiele w lekarstwach wystarcza zwykle doprowadzenie do porządku parametrów wody.

Z użyciem mikroskopu przez akwarystę wiążą się również pewne niebezpieczeństwa.. Wiele razy już spotkałem się z sytuacją, kiedy początkujący adept mikroskopowania po zbadaniu pierwszej próbki (w 95% takich przypadków jest to osad pobrany z dna akwarium) i znalezieniu tam poruszajacych się stworków, zadawał pytanie – jak to wytępić?
No tak, a skad pewność że w ogóle trzeba tępić? Tak więc dobrze jest potrafić odróżnić niebezpieczne towarzystwo od niegroźnych żyjątek, których przecież w każdym akwarium jest masa – filmy video>>.

Postaram się tu pokazać obrazki z moich zbiorów, przedstawiające wrotki, orzęski, wiciowce nicienie itp. zarejestrowane w trakcie badania próbek z moich i kolegów zbiorników, oraz wspomogę się czasem zasobami internetu, bo nie wszystkie paskudy udało się mieć moim rybom.

Porozmawiaj o tym na Forum