Gdzie i na czym postawić akwarium?

Dokonując wyboru miejsca w którym stanie akwarium w mieszkaniu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Od nich będzie zależeć późniejsza bezstresowa „eksploatacja” naszego zbiornika.

Oświetlenie naturalne

Akwarium nie powinno być ustawione zbyt blisko okna, co jest szczególnie ważne w przypadku okien wychodzących na południe. Zbyt intensywne oświetlenie akwarium promieniami słonecznymi zawsze może doprowadzić do utraty kontroli nad zbiornikiem powodując inwazje glonów, oraz silne wahania parametrów wody z powodu nadmiernej wegetacji roślin. Pamiętajmy o tym że w akwarium na jedną rybę czy roślinę przypada mikroskopijna ilość wody w porównaniu z naturalnymi zbiornikami wodnymi. W przypadku bardzo silnego oświetlenia dojdzie do wzmożonej wegetacji roślin które – najprościej pisząc – zbyt szybko pobiorą z wody wszelkie substancje odżywcze doprowadzając w rezultacie do załamania równowagi biologicznej.

Najlepsze z powyższego punktu widzenia będzie usytuowanie akwarium w najciemniejszym miejscu danego pomieszczenia, co pozwoli akwaryście na zdecydowanie łatwiejszą kontrolę wzrostu roślin.  Ładnie oświetlone, zadbane akwarium będzie ponadto w takim miejscu przyciągającym wzrok elementem ozdobnym.

Stabilna podstawa pod akwarium

Solidny regał stalowy pod akwariaZnakomita większość dzisiejszych akwariów spotykanych w mieszkaniach to zbiorniki szklane, których ścianki sklejone są specjalnym spoiwem silikonowym. Wytrzymałość takiej konstrukcji zbiornika jest całkowicie, z zapasem wystarczająca o ile akwarium takie jest ustawione na odpowiedniej podstawie. Wykorzystanie do tego celu zwykłych mebli dostępnych w mieszkaniu nie jest zalecane. Jedynie najmniejsze akwaria o pojemności do powiedzmy 25 litrów można w miarę bezpiecznie umieścić na stabilnym regale czy stoliku. Najczęściej trudno jednak byłoby w takim przypadku osiągnąć optymalny efekt estetyczny i zarazem funkcjonalny. Nie zapominajmy że akwarium składa się również z zestawu akcesoriów dodatkowych takich jak chociażby filtr zewnętrzny czy napowietrzacz. Umiejscowienie tych urządzeń nie powinno być przypadkowe z powodu ograniczeń wynikających z konstrukcji mebla. Ponadto należy pamiętać o konieczności dysponowania kilkoma gniazdkami sieciowymi 230V aby zapewnić zasilanie elektrycznych podzespołów akwarium: oświetlenia, grzałki, filtra, napowietrzania itp. Jeśli jednak ponad wszystko cenimy sobie spokojny sen bez widma groźby zalania mieszkania (swojego i być może sąsiada) wodą z akwarium, należy zapomnieć o korzystaniu z niepewnych rozwiązań i umieścić akwarium na właściwej podstawie.

Specjalistyczna podstawa pod akwarium to najczęściej szafka z płyty meblowej lub stojak/regał metalowy będący albo samodzielną konstrukcją z kształtowników, albo też szkieletem obłożonym płytą meblową. Stojak taki wygląda wtedy z zewnątrz jak szafka, ale jest od niej znacznie bardziej wytrzymały. Takiego typu stojaki stosuje się pod duże i bardzo duże akwaria 500~2000 litrów. Stalowy stojak szkieletowy jest również dobrym wyborem kiedy planujemy postawić kilka podobnych akwariów jedno nad drugim.

Najpopularniejsze jednak są szafki akwarystyczne dostępne w ogromnym wyborze na naszym rynku. Dobra szafka pod akwarium charakteryzuje się przede wszystkim dużą stabilnością którą zawdzięcza odpowiedniej konstrukcji. Blat takiej szafki jest podparty w taki sposób, że nie wygina się pod ciężarem akwarium. Jest to warunek konieczny do bezpiecznego spoczywania zbiornika na podstawie – równo rozkładający się nacisk nie powoduje przeciążeń szkła eliminując tym samym ryzyko pęknięcia dna akwarium. Poza stabilnością, szafka specjalistyczna oferuje miejsce do umieszczenia filtra i akcesoriów pod akwarium, a także posiada otwory którymi można wygodnie przeprowadzić wszelkie kable zasilające oraz węże filtra. Na odpowiednio skonstruowanej szafce z płyty meblowej można umieścić nawet 600 litrowe akwarium.

Pomiędzy dnem akwarium a powierzchnią blatu należy koniecznie zastosować podkładkę amortyzującą . Podkładkę taką można wykonać samemu lub kupić gotową, dociętą na standardowy wymiar. Samodzielnie wykonać ją można np. z wykładziny dywanowej, karimaty lub z 1 cm styropianu. Oferowane w handlu maty pod akwarium są wykonane z różnego rodzaju elastycznych pianek i niewątpliwą ich zaletą jest to że nie nasiąkają wodą, co jest wadą podkładki wykonanej z wykładziny dywanowej lub filcu. Mata piankowa dodatkowo stanowić będzie izolację termiczną, jednak nie tak skuteczną jak styropian.

Podstawy pod duże akwaria tworzy się także już na etapie budowy domu, czy przebudowy mieszkania. Może to być murowana ława (np. z bloczków cementowych), czy np. wnęka w ścianie. W takich przypadkach czynnikiem ograniczającym są już właściwie tylko możliwości finansowe właściciela i wyobraźnia architekta. Niewielkie akwaria umieszcza się czasem także na specjalnej półce na ścianie.

Podsumowując:
Akwarium na odpowiednio stabilnej podstawie umieścimy w miejscu nie narażonym na długotrwałe oświetlenie bezpośrednimi promieniami słońca, z bliskim dostępem do gniazdek elektrycznych, oraz jednocześnie w miejscu w którym nie będzie to utrudniać normalnego korzystania z mieszkania. Lokalizacja zbiornika powinna również umożliwiać swobodne przeprowadzanie okresowych prac pielęgnacyjnych przy akwarium, w tym podmianę wody.