Pokarmy suche granulowane dla paletek – przegląd wybranych markowych propozycji.

Dyskowce chętnie pobierają suchy pokarm – największą popularnością cieszą się pokarmy granulowane, ale niemal równie chętnie co granulaty pobierane są pokarmy w płatkach. Moim paletkom podaję wiele różnych pokarmów suchych – podzielę się tutaj moimi spostrzeżeniami dotyczącymi pokarmów, które stosuję.
W każdym z omawianych przypadków pod uwagę wezmę również pewne istotne cechy poszczególnych pokarmów granulowanych takie jak:

Paletki jedzące pokarm w granulkach

  • Wielkość-rozmiar drobin pokarmu(granulek, płatków).
  • Szybkość nasiąkania wodą
  • Przydatność do nasączania środkami leczniczymi

Discus Gran – granulowany pokarm dla paletek polskiej firmy Tropical uważam za jeden z najbardziej uniwersalnych, codziennych pokarmów dla dyskowców.

  • Wielkość granulek – pokarm sprawia wrażenie drobnego, jednak granulki są na tyle duże, że dorosłe ryby nadal są nim zainteresowane i zbierają dość dokładnie.. w przypadku braku grubszych kąsków w pobliżu.
  • Szybkość nasiąkania – o pokarmie Discus Gran nie można powiedzieć że nasiąka błyskawicznie. Przez dość długi czas moczenia w wodzie nie przejawia tendencji do zmieniania się w tzw. błoto, co na pewno jest zaletą. Za swego rodzaju wadę można uznać to, że jego objętość rośnie ok. 3-krotnie po nasiąknięciu wodą, co teoretycznie może powodować zaparcia w przypadku gdy ryba połknie znaczną ilość granulatu, który jeszcze całkiem nie nasiąkł i spęcznieje on w jej żołądku. Osobiście nie namaczam tego pokarmu przed podaniem paletkom i nie spotkałem się z tego typu problemami u ryb, ale namoczenie go przez 3-5 minut w łyżeczce wody z akwarium na pewno nie zaszkodzi jeśli ktoś woli taki sposób.
  • Ogólna dość twarda konsystencja pokarmu Discus Gran uczyniła go moim faworytem jeśli chodzi o ew. nasączanie lekarstwami. Dobrze wchłania płyny i długo “trzyma się” w wodzie – mogę polecić ten pokarm m.in. do kuracji z użyciem chlorowodorku levamisolu przeciw nicieniom przewodu pokarmowego.

TetraDiskus Hauptfutter – najbardziej lubiany przez moje paletki pokarm granulowany. W zasadzie, w rankingu moich ryb zapełnia lukę po nieodżałowanym Hikari Tropical Discus.

  • Rozmiar granulek jest zróżnicowany – generalnie pokarm Tetra Diskus sprawia wrażenie grubszego od granulatu Tropicala, jednak łatwiej się kruszy i w rezultacie w puszce pokarmu znajdują się cząstki różnej wielkości, o kształcie bardziej przypominającym ..popcorn niż regularny granulat, co oczywiście paletkom w żaden sposób nie przeszkadza.
  • Szybkość nasiąkania – pokarm nasiąka błyskawicznie i jeśli małby być namaczany, to raczej tuż przed podaniem. Tendencje do zmieniania się w błoto przy zbyt długim leżeniu w wodzie przejawia większą niż granulat tropicala, jednak bez przesady.
  • Do nasączania środkami leczniczymi moim zdaniem nadaje się nieco gorzej niż Discus Gran, ale Tetra Diskus również można używać w tym celu.

Hikari Discus Bio-Gold – następna odsłona pokarmu dla paletek tej renomowanej marki. Generalnie pokarm zjadany chętnie przez paletki, choć muszę zaznaczyć że gdy po raz pierwszy pojawił sie na rynku ten granulat, moje ryby nie bardzo chciały go jeść. Miało to moim zdaniem związek z wielkością granulek – moje paletki karmione dotychczas pałeczkami Hikari Tropical Discus, zupełnie ignorowały ten nowy, kilkukrotnie drobniejszy pokarm. Ostatecznie jednak zaczęły go jeść z braku innyych kąsków. Hikari Discus Bio-Gold jest pokarmem granulowanym który mogę szczególnie polecić do karmienia młodych paletek w akwariach higienicznych.

  • Rozmiar granulek jest jednakowy i regularny – pokarm Hikari Discus Bio-Gold jest minimalnie drobniejszy od granulatu Tropicala.
  • Szybkość nasiąkania – pokarm szybko chłonie wodę i może być podawany bez namaczania.
  • Do nasączania środkami leczniczymi teoretycznie możnaby go użyć, ale osobiście w tym celu używałbym tego pokarmu tylko w ostateczności. Granulat Hikari powoduje bowiem bardzo intensywny metabolizm u ryb, co wiąże się z wydalaniem do wody znacznej ilości produktów przemiany materii, co z kolei np. w zbiornikach z niewydolną lub nie w pełni dojrzałą filtracją biologiczną może wywoływać pojawienie się amoniaku i azotynów, czego doświadczyłem osobiście i tylko w przypadku tego granulatu. Tak więc pokarm ten, będąc doskonałym do “tuczenia” zdrowych młodych ryb, niekoniecznie będzie dobrym wyborem jako nośnik lekarstw.

Tropical Spirulina Super Forte Granulat – granulowany pokarm roślinny.
Paletki powinny dostawać pokarm roślinny i bardzo chętnie przyjmują takie pokarmy. O ile głównym składnikiem roślinnym moich miksów mrożonych jest szpinak, o tyle spirulina Tropicala jest stałym elementem suchej diety moich paletek. Wspomniany wcześniej Discus Gran mieszam ze Spirulina Super Forte Granulat w proporcji 2:1 do 1:1. Ciekawe jest, że daje się zauważyć jak moje paletki wyraźnie starają się najpierw wybierać granulki spiruliny, co świadczyłoby o tym że traktują to jako kąsek lepszy od czerwonego granulatu..

  • Rozmiar granulek i szybkość nasiąkania – analogiczne do Discus Gran.
  • Do nasączania lekarstwami nie stosowałem dotychczas tego pokarmu, choć wszystko wskazuje na to, że mógłby być równie przydatny jak wspomniany wyżej Discus Gran.