Suche pokarmy płatkowane są również chętnie przyjmowane przez paletki. Rynek oferuje dużą ilość tego typu pokarmów dedykowanych dla dyskowców. Moja praktyka pokazała jednak że paletki bardzo chętnie zjadają nie tylko pokarmy w płatkach oznaczane jako specjalnie przeznaczone dla tych ryb, ale również uniwersalne suche pokarmy płatkowane. W tym artykule przedstawię krótką charakterystykę suchych płatków które miałem okazję podawać moim paletkom – zaznaczam że nie są to na pewno wszystkie pokarmy dostępne na rynku którymi można z powodzeniem karmić dyskowce.

Pokarmy płatkowane dla paletekPokarmy płatkowane z oferty polskich producentów

Tropical Regular – suchy pokarm płatkowany zalecany przez producenta do codziennego karmienia paletek. Kolor płatków jest czerwono-brunatny. Moje ryby pobierają go chętnie, choć z mniejszym entuzjazmem niż następny na liście pokarm.

Tropical D-50 Plus – płatki w kolorze czerwonym. Moje doświadczenia z tym pokarmem są dobre – dyskowce bardzo chętnie zjadają te płatki. Moim zdaniem D-50 Plus płatkowany bardziej smakuje moim rybom niż granulowana wersja tego pokarmu.

Tropical Kelp Algae Flake – ten roślinny pokarm w płatkach zastosowałem na próbę niedługo potem jak został on wprowadzony na rynek przez producenta. Kolor płatków jest ciemno-zielony. Moje Paletki od pierwszego razu chętnie jadły te płatki i nie trzeba było ich do nich przyzwyczajać. Od tej pory zwykle dość często podaję Kelp Algae Flake swoim rybom. Organizm paletek jest naturalnie przystosowany do pokarmów pochodzenia roślinnego, więc każda okazja jest dobra aby takiego typu pokarm im podawać.

Tropical Spirulina Super Forte – pokarm płatkowany w kolorze który można określić jako czarno-zielony. Płatki posiadają dość intensywny, charakterystyczny zapach. Jest to prawdopodobnie zasługą znacznego udziału czystej spiruliny w recepturze pokarmu. Paletki jedzą te płatki, jednak osobiście zakwalifikowałbym ten suchy pokarm do grupy karm do których ryby trzeba przyzwyczaić zanim zaczną go chętnie zjadać. Niemniej jednak uważam że warto, bo spirulina jest wartościowym, roślinnym składnikiem diety dyskowców.

Tropical AstaColor – suchy pokarm płatkowany stosowany jako typowo „wybarwiający” – zawiera czerwony barwnik astaksantynę. Polecany przede wszystkim jako uzupełnienie diety paletek odmian czerwonych i pochodnych. Z mojego doświadczenia wynika że jest bardzo chętnie pobierany przez ryby. Używam go również jako dodatku do miksu mięsnego własnego wyrobu.

Tropical Vitality & Color – uniwersalny pokarm płatkowany-wybarwiający. Posiada swój odpowiednik również w postaci granulowanej (nie podawałem granulatu swoim paletkom). Moje ryby przyjmowały te płatki bez problemu od pierwszego podania. Jako tzw. tańszy zamiennik pokarmów dedykowanych śmiało można go polecić do karmienia paletek.

Pokarmy w płatkach zagranicznych producentów

JBL Gala – duże opakowanie tego pokarmu dostałem kiedyś jako prezent dołączony do większego zakupu w hurtowni zoologicznej. Z ciekawości podałem go paletkom i okazało się że od pierwszego razu pobierały go bardzo chętnie. JBL Gala jest podstawowym, uniwersalnym pokarmem dla ryb akwariowych. Płatki są cienkie, różnokolorowe i sprawiają wrażenie elastycznych, oraz łatwo nasiąkają wodą – dzięki temu zaczynają tonąć dość szybko, ale opadają powoli w toni wody. Moje dyskowce zawsze bardzo chętnie zjadały ten pokarm.

C.D.N.

Porozmawiaj o tym na Forum

Inne wpisy z kategorii pokarm:

 • Pokarmy suche dla paletek

  Płatki – suchy pokarm płatkowany

  Suche pokarmy płatkowane są również chętnie przyjmowane przez paletki. Rynek oferuje dużą ilość tego typu pokarmów dedykowanych dla dyskowców. Moja praktyka pokazała jednak że paletki bardzo chętnie zjadają nie tylko pokarmy w płatkach oznaczane jako specjalnie przeznaczone dla tych ryb, ale również uniwersalne suche pokarmy płatkowane.

 • Discus Gran pływający

  Discus Gran pokarm pływający?

  A to ciekawostka, wpadka czy celowy zabieg? Otóż kilka dni temu zaopatrzyłem się w kolejną 1200ml puszkę pokarmu Discus Gran rodzimego Tropicala. Przygotowałem jak zawsze mieszankę ze spiruliną i jakież było moje zdziwienie po podaniu pokarmu rybom.. Na dno opadała głównie spirulina i tylko nieliczne brązowe granulki. Czyżby producent postanowił zmienić formułę popularnego pokarmu dla […]

 • Narybek na skórze paletki

  Karmienie narybku paletek

  Tarło paletek i pierwsze dni po wykluciu larw to czas odpoczynku dla akwarysty i zarazem czas przygotowań do następnego etapu hodowli – karmienia narybku. Od momentu złożenia ikry przez parę dyskowców mamy 9 dni wolnego – 3 dni potrwa inkubacja ikry, 3 dni larwy paletek będą potrzebować na wchłonięcie woreczka żółtkowego, 3 dni narybek będzie […]

 • 20130201 NZ5A7446_serce_w

  Miks mięsny – jak zrobić

  Jak zrobić pokarm dla paletek, czyli samodzielnie przygotowujemy miks dla paletek – mięsny z serc indyczych. Podstawowy przepis na  miks mięsny, którym karmię swoje paletki jest bardzo prosty. Zasadnicze składniki są dwa: Świeże serca indycze Szpinak mrożony (może być rozdrobniony)

 • 40 dniowe paletki

  Co jedzą paletki

  Paletki jedzą każdy pokarm ..prawie Przyjmuje się, że paletkom należy podawać pokarm o dużej zawartości białka, oraz że dieta paletek powinna być jak najbardziej urozmaicona. Nie sposób się z tym nie zgodzić – w teorii rybom na złe wyjść to nie powinno.