Sporo pisałem o jakości wody do tarła paletek, ale niezbyt wiele o oświetleniu zbiornika. Ostatnie komentarze na blogu zainspirowały mnie do napisania czegoś więcej na ten temat. Generalnie oświetlenie akwarium w czasie tarła paletek nie ma jakiegoś wielkiego wpływu na jego przebieg ale potem, w momencie rozpływania się narybku (po ok. 3 dniach od wyklucia się larw) może czasem decydować o sukcesie lub porażce akwarysty.
Opisywałem już wcześniej zachowanie dorosłych dyskowców polegające na przyjmowaniu przy ikrze charakterystycznej postawy wyczekującej co wygląda jakby chciały przyciągnąć do siebie maleńkie paletki próbujące pierwszy raz swoich sił w pływaniu. Powtórzę raz jeszcze że w tym czasie radzę zaniechać jakiegokolwiek niepokojenia ryb. Jest to bowiem czas decydujący o tym jak liczne uda się uzyskać potomstwo.
W tym miejscu dochodzimy do głównego tematu artykuÅ‚u – jaki jest w tym czasie wpÅ‚yw oÅ›wietlenia akwarium na rezultaty odbytego przez paletki tarÅ‚a. Otóż można przyjąć za prawdziwe stwierdzenie że rodzaj i natężenie Å›wiatÅ‚a może nie mieć wpÅ‚ywu na przebieg i efektywność rozmnażania dyskowców, ale ..tylko w jakiejÅ› części przypadków. Zdarza siÄ™ bowiem, że rozpÅ‚ywajÄ…ce siÄ™ maleÅ„kie paletki majÄ… problem ze zidentyfikowaniem wÅ‚aÅ›ciwych rodziców i mimo usilnej pomocy dorosÅ‚ych ryb polegajÄ…cej na wyÅ‚apywaniu i wypluwaniu narybku na partnera paletkom nie udaje siÄ™ utrzymać mÅ‚odych na sobie. MaÅ‚e rybki sprawiajÄ… wrażenie jakby trudno im byÅ‚o zdecydować które obiekty w zbiorniku uznać za rodziców i w rezultacie rozpÅ‚ywajÄ… siÄ™ po caÅ‚ym akwarium zamiast skubać parÄ™ rodzicielskÄ…. Jak już również wczeÅ›niej pisaÅ‚em, takie zachowanie może być przyczynÄ… choroby (np. zainfekowania wiciowcami i/lub nicieniami) – wtedy niewiele można poradzić i jedyne co można zrobić to zajÄ…c siÄ™ skutecznym wyleczeniem rodziców, aby nastÄ™pne tarÅ‚o mogli odbyć pomyÅ›lnie.
JeÅ›li jednak ryby sÄ… zdrowe a wystÄ™puje problem z “wejÅ›ciem” mÅ‚odych paletek na rodziców, wtedy może zadziaÅ‚ać prosty trick ze Å›wiatÅ‚em. Trick ten polega po prostu ..na wyłączeniu oÅ›wietlenia akwarium i pozostawieniu zbiornika w półmroku. Tak naprawdÄ™ półmrok jest naturalnym stanem oÅ›wietlenia w Å›rodowisku dzikich paletek, a do tarÅ‚a ryby te wybierajÄ… w naturze miejsca ustronne i co najmniej zacienione. RozpÅ‚ywajÄ…cy siÄ™ narybek jest spokojniejszy w ciemnoÅ›ci i znacznie Å‚atwiej “wchodzi” na rodziców. PoczÄ…tkujÄ…cy akwaryÅ›ci pragnÄ… dokÅ‚adnie obserwować dyskowce w czasie tarÅ‚a i trudno im siÄ™ dziwić, jednak nie wszyscy potrafiÄ… powiÄ…zać wyżej opisane problemy z oÅ›wietleniem zbiornika. KÅ‚opot z wejÅ›ciem na rodziców przede wszystkim może dotyczyć ryb zupeÅ‚nie pozbawionych ciemnego pigmentu, a wiÄ™c wielu odmian czerwonych, żółtych, biaÅ‚ych i pochodnych. Sposób na szczęśliwe wykarmienie na rodzicach narybku tych odmian paletek byÅ‚ przez lata skrywanym sekretem hodowców, a jest banalnie prosty – wyłączyć Å›wiatÅ‚o przynajmniej na czas od momentu tuż przed rozpÅ‚ywaniem siÄ™ mÅ‚odych paletek do ich peÅ‚nej aklimatyzacji na grzbietach rodziców t.j. okoÅ‚o 3~5 dni po rozpoczÄ™ciu pÅ‚ywania. Nie jest potrzebne specjalne zaciemnianie pomieszczenia, ani przysÅ‚anianie akwarium rÄ™cznikiem choć niektórzy stosujÄ… i takie metody. Jedna prosta zasada – zapewnić rybom półmrok. Po upÅ‚yniÄ™ciu wspomnianych 3-5 dni, kiedy maÅ‚e paletki dobrze trzymajÄ… siÄ™ grzbietów rodziców można zapalić Å›wiatÅ‚o i nie powinno to już mieć wpÅ‚ywu na zachowanie mÅ‚odych, chociaż może siÄ™ zdarzyć że wpÅ‚ynie to na zachowanie dorosÅ‚ych ryb które mogÄ… zacząć przejawiać zwiÄ™kszonÄ… agresjÄ™ w stosunku do siebie nawzajem. JeÅ›li zauważymy takie zachowanie dorosÅ‚ych paletek po włączeniu Å›wiatÅ‚a, to lepiej bÄ™dzie z powrotem wyłączyć Å›wiatÅ‚o.
Porozmawiaj o tym na Forum