Jak zrobić pokarm dla paletek,
czyli samodzielnie przygotowujemy miks dla paletek – mięsny z serc indyczych.

Podstawowy przepis na  miks mięsny, którym karmię swoje paletki jest bardzo prosty. Zasadnicze składniki są dwa:

  • Świeże serca indycze
  • Szpinak mrożony (może być rozdrobniony)

Paletki lubią mięskoSerca trzeba opłukać z krwi i  skutecznie oczyścić z tłuszczu i żyłek – jest to nieco pracochłonne zajęcie. Osobiście upraszczam tę czynność na sposób “kwadratowo obieranych ziemniaków” – jest wtedy nieco większa procentowo ilość odpadów (ok. 30%, co przy dość niskiej cenie serc indyczych nie ma wielkiego znaczenia), ale można zaoszczędzić sporo czasu. Generalnie powinniśmy otrzymać porcję czystych, czerwonych kawałków mięsa.

Dodanie szpinaku ma istotne znaczenie zarówno z tego powodu że dyskowce w naturze żywią się w dużej części pokarmem roślinnym, oraz po prostu wspomaga  on trawienie mięsa które z kolei nie jest naturalnym pokarmem paletek, ale podajemy je w zastępstwie pokarmów naturalnych mogących zawierać patogeny groźne dla ryb.
Szpinak mrożony dobrze będzie rozmrozić np. umieszczając porcję w torebce foliowej, którą następnie wkładamy do naczynia z gorącą wodą, tak aby woda nie dostała się do środka. Kiedy masa szpinakowa rozmarznie, trzeba wycisnąć z niej wodę i jest gotowa do użycia.

Proporcje głównych składników – serce : szpinak – stosuję pomiędzy 2:1 aż do 1:1

Do rozdrobnienia mięsa używam robota kuchennego z racji nieprzygotowywania jednorazowo ilości większych niż ok. 2 kg miksu. Przy większych ilościach wygodniejsze jest użycie maszynki do mielenia mięsa. Najprościej będzie wkładać do maszynki razem szpinak i mięso, z tym że w przypadku szpinaku rozdrobnionego można sobie darować mielenie go razem z mięsem. W zależności od posiadanych sitek mielenie w maszynce przeprowadza się raz (drobne sitko) lub 2 razy (grubsze sitko).

Do wymieszanego podstawowego miksu dla paletek, dodaję żelatynę.
Na pół szklanki wrzątku wsypujemy ok. 5 łyżeczek żelatyny, którą następnie należy dokładnie rozpuścić mieszając łyżeczką. Podana ilość żelatyny wystarcza na ok. 2-3 kg miksu mięsnego – lekko przestudzoną żelatynę należy pomału dodawać do miksu dobrze mieszając.
Po dodaniu żelatyny i dokładnym wymieszaniu miksu trzeba jak najszybciej go przełożyć do docelowych pojemników. Idealnie sprawdzają się woreczki strunowe o jakichś praktycznych wymiarach, powiedzmy 25 x 16 cm. Pokarm do woreczków wkładam łyżką w takiej ilości, aby po spłaszczeniu woreczka uzyskać tabliczkę o grubości ok. 6-8 mm. Woreczki z pokarmem umieszczam następnie w lodówce, na razie nie w zamrażalniku aby żelatyna stężała – zajmuje to około godzinę. Po tym czasie wyjmuję ponownie woreczki z miksem i.. tępą krawędzią noża “kroję” tabliczki pociągnięciami wzdłuż i wszerz po folii, aby uzyskać rowki takie jak w tabliczce czekolady. Tak przygotowane woreczki z miksem umieszczam na płasko w zamrażalniku. Po zamrożeniu otrzymujemy tabliczki pokarmu, z którego z łatwością można odłamywać jednakowe porcje do karmienia. Osobiście tak przygotowany miks dla paletek podaję rybom, wrzucając kawałki do wody bez rozmrażania – filmy>>.

cdn.

[button style=”gray large” link=”/forum/” ]Porozmawiaj o tym na Forum[/button]

Inne artykuły o pokarmie paletek:

Vibovit Bobas

Dodatki do miksu mięsnego dla paletek

Podstawowy miks mięsny, którego przygotowanie opisywałem wcześniej, składający się z serc indyczych i szpinaku należałoby traktować jako bazę – punkt wyjścia do tworzenia bardziej urozmaiconego pokarmu dla paletek. Bazowy miks mięsny można wzbogacić za pomocą dodatkowych składników, z których kilka postaram się podać poniżej.

Pokarmy suche dla paletek

Płatki – suchy pokarm płatkowany

Suche pokarmy płatkowane są również chętnie przyjmowane przez paletki. Rynek oferuje dużą ilość tego typu pokarmów dedykowanych dla dyskowców. Moja praktyka pokazała jednak że paletki bardzo chętnie zjadają nie tylko pokarmy w płatkach oznaczane jako specjalnie przeznaczone dla tych ryb, ale również uniwersalne suche pokarmy płatkowane.

Discus Gran pływający

Discus Gran pokarm pływający?

A to ciekawostka, wpadka czy celowy zabieg? Otóż kilka dni temu zaopatrzyłem się w kolejną 1200ml puszkę pokarmu Discus Gran rodzimego Tropicala. Przygotowałem jak zawsze mieszankę ze spiruliną i jakież było moje zdziwienie po podaniu pokarmu rybom.. Na dno opadała głównie spirulina i tylko nieliczne brązowe granulki. Czyżby producent postanowił zmienić formułę popularnego pokarmu dla […]

Narybek na skórze paletki

Karmienie narybku paletek

Tarło paletek i pierwsze dni po wykluciu larw to czas odpoczynku dla akwarysty i zarazem czas przygotowań do następnego etapu hodowli – karmienia narybku. Od momentu złożenia ikry przez parę dyskowców mamy 9 dni wolnego – 3 dni potrwa inkubacja ikry, 3 dni larwy paletek będą potrzebować na wchłonięcie woreczka żółtkowego, 3 dni narybek będzie […]

20130201 NZ5A7446_serce_w

Miks mięsny – jak zrobić

Jak zrobić pokarm dla paletek, czyli samodzielnie przygotowujemy miks dla paletek – mięsny z serc indyczych. Podstawowy przepis na  miks mięsny, którym karmię swoje paletki jest bardzo prosty. Zasadnicze składniki są dwa: Świeże serca indycze Szpinak mrożony (może być rozdrobniony) Serca trzeba opłukać z krwi i  skutecznie oczyścić z tłuszczu i żyłek – jest to […]