Wielkość ma znaczenie

Planując założenie akwarium słodkowodnego przede wszystkim potrzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Jak duże akwarium możemy umieścić w swoim domu? Wielkość akwarium jest czynnikiem który ma bezpośredni wpływ na późniejszą łatwość jego utrzymania w dobrej kondycji. Zasada jest taka, że im większe jest akwarium tym łatwiej utrzymać w nim stabilne warunki, a to odbija się z kolei na jego wyglądzie. Jako przysłowiowy wycinek natury, akwarium powinno zdobić mieszkanie i do tego zwykle dąży jego posiadacz. Im łatwiej jest utrzymać piękny wygląd akwarium, tym więcej czasu można poświęcić na jego obserwację, a o to przecież chodzi.

Wieczorne akwariumW trakcie planowania wielkości zbiornika należy po prostu wybrać akwarium największe na jakie nas stać i jakie może normalnie zmieścić się w miejscu które na nie przeznaczyliśmy w naszym mieszkaniu czy domu, bez narażania domowników na niewygody, oraz bez narażania akwarium na uszkodzenie.

Przy planowaniu dużego akwarium należy również brać pod uwagę wymogi bezpieczeństwa podyktowane przepisami budowlanymi. Generalnie, duże zbiorniki umieszcza się wzdłuż ściany nośnej czy podpory stropu, lub nad podporą (np. filarem), bo tam wytrzymałość stropu jest największa.

Trzeba również mieć świadomość tego, że koszt założenia średniego akwarium nie zamyka się w cenie samego zbiornika, gdyż ten element często jest najtańszy. Główne koszty poniesiemy na wyposażenie techniczne takie jak oświetlenie, filtracja, ogrzewanie i ewentualne dodatkowe napowietrzanie wody. Wspomniany sprzęt techniczny do wyposażenia dużego akwarium będzie kosztował nieco więcej niż do małego zbiornika. Podstawa na której stanie akwarium powinna być konstrukcją stabilną, przeznaczoną specjalnie do tego celu niezależnie od tego czy to będzie stojak, szafka czy inny mebel. Niezbędne będą również wydatki na akcesoria do pielęgnacji akwarium i utrzymania czystości takie jak czyścik do szyb, odmulacz do okresowego czyszczenia dna, a także siatka do chwytania ryb.

Podsumowując: wyższy wydatek początkowy poniesiony na zakup większego zbiornika, zaprocentuje w przyszłości dając zysk w postaci mniejszego nakładu pracy jaki będzie potrzebny do utrzymania pięknego wyglądu naszego akwarium.