Ten post dostępny jest także w języku: English

Jakiej wielkości  powinno być akwarium dla paletek..

Duże ryby potrzebują dużego zbiornika. Wielkość akwarium dla paletek odgrywa istotną rolę z dwóch podstawowych powodów – pierwszy jest taki, że dyskowce jak większość pielęgnic są rybami terytorialnymi. W akwarium wystarczającej wielkości, każda dorosła paletka (lub dobrana para) posiada mniej więcej stały rewir i stara się go bronić przed innymi nawet silniejszymi od siebie, co najlepiej daje się zaobserwować w trakcie karmienia.

W akwarium zbyt małym słabsze osobniki mogą nawet zostać zwyczajnie zamęczone, co z resztą nie jest niczym wyjątkowym w świecie ryb. Ważne jest to szczególnie w przypadku posiadania jednego zbiornika głównego, kiedy akwarysta nie ma możliwości manipulowania obsadą poprzez optymalny dobór poszczególnych egzemplarzy pod względem temperamentu. W takim przypadku przerybienia należy unikać jak ognia.

Drugi argument przemawiający za konkretną wielkością akwarium dla paletek jest dużo banalniejszy – dyskowce są rybami o potężnej przemianie materii i zdrowe okazy są bezlitosne w dostarczaniu powodów do podmiany wody i czyszczenia dna. W dużym systemie łatwiej to ogarnąć, natomiast w przymałym zbiorniku, pomijając wspomniany dyskomfort psychiczny ryb, dla akwarysty będzie to nieustanna walka z parametrami wody – czy o to chodzi w akwarystyce?

Dla dorosłej paletki należy przeznaczyć 50l NETTO wody lub więcej. Dorosła paletka to ryba o średnicy 16-22cm. Powyższe nie oznacza jednak, że np. zbiornik kwarantannowy dla jednej dorosłej sztuki może mieć 50l – najmniejsza pojemność zbiornika jaką trzeba brać pod uwagę przy jakichkolwiek działaniach z paletkami, to 100l NETTO. Podane wielkości są oczywiście orientacyjne, ale odstępstw w dół nie polecam. Paletki mimo wszystko są rybami stadnymi, ale takie zachowania w pełni ujawniają w odpowiednio dużym zbiorniku (lub w sytuacji stresu). W związku z tym, jeśli za stado będziemy uważać minimum 5 sztuk (oj, mało..), to przy zachowaniu zasady przeznaczenia dla każdej dorosłej ryby min. 50l wody netto matematyka jest nieubłagana – otrzymujemy wynik równy 250l Netto, gdzie przy niezbyt grubym podłożu i korzeniach czy roślinach, akwarium o wymiarach 120x50x50 (300l brutto) z trudnością ten wymóg spełni.

Wspomniane już akwarium o wymiarach 120 x 50 x 50 cm o pojemności brutto 300l, zapewni rybom realnie ok. 250l wody w przypadku wariantu dekoracyjnego z podłożem i roślinami. W takim akwarium może żyć maksymalnie 4-5 dorosłych Paletek. Dość powszechne jest przyjmowanie założenia, że należy zakupić większą ilość młodych ryb, aby po odchowaniu zostawić docelową liczbę wybranych egzemplarzy. Jest to rozumowanie prawidłowe, co nie znaczy jednak że taki tryb postępowania jest odpowiedni w przypadku omawianego akwarium. Młode paletki  wymagają intensywnego karmienia i ..domagają się tego od właściciela. Efekt może być taki, że zanim ryby ostatecznie wyrosną, akwarium będzie już takim magazynem nieczystości, że wymagać będzie restartu. Jeśli natomiast akwarysta zbagatelizuje pierwsze sygnały, dokona selekcji ryb i pozostawi zbiornik w takim stanie z mniejszą obsadą – może dojść do katastrofy będącej zwieńczeniem dużo wcześniej rozpoczętego procesu nadmiernego zanieczyszczania akwarium. Obrazek może być następujący – ciemne*, dyszące, spłoszone dyskowce oraz  gnijące rośliny. Przypominam że miało to być akwarium dekoracyjne.. Aby uniknąć podobnych sytuacji naprawdę należy wziąć sobie do serca zasadę nie-przerybiana akwarium dekoracyjnego, a młode paletki odchować sobie w higienicznym zbiorniku z filtrem gąbkowym. Dla zachowania marginesu bezpieczeństwa proszę brać pod uwagę jako akwarium dekoracyjne dla paletek zbiornik o wymiarach zbliżonych do standardu 150 x 50 x 50 cm i naprawdę przeznaczać minimum 50l wody na rybę.

Paletki w zbyt małym akwarium

Wpuszczenie paletek do zbyt małego akwarium tzw. ogólnego, zawierającego podłoże żwirowe i ewentualne rośliny w wielu przypadkach powoduje podobny scenariusz: Na początku jest dobrze – ryby jedzą, rosną. Po jakimś jednak czasie zaczynają się dziwnie zachowywać, stają się płochliwe, oddech jest szybki już nie tylko po jedzeniu, coraz słabszym jedzeniu.. Paletki coraz dłużej się kryją po kątach akwarium, zanim zaczną swobodnie pływać. W tym momencie świeżo upieczony paletko-maniak zasięga już porad na forach internetowych i po konsultacjach dochodzi do wniosku, że ..czas na leczenie ryb.

No cóż, ten temat jest dość ciekawy, ale zostanie omówiony w innej części tego serwisu (syndrom starego akwarium») – tymczasem zostańmy przy zbiornikach.

*) nie dotyczy odmian czerwonych i pochodnych