Filtr wewnętrzny własnej konstrukcji

W akwariach tarliskowych używam filtry wewnętrzne własnej roboty. Są to bardzo proste filtry gąbkowe napędzane powietrzem z pompki. Ich najważniejszą cechą jest funkcjonalność, bo walory estetyczne filtra raczej mało się liczą w akwarium tarliskowym.Filtry stosowane w akwariach tarliskowych z paletkami powinny umożliwiać łatwy dostęp do gąbki w celu jej wyczyszczenia. W azjatyckich hodowlach dyskowców stosuje się powszechnie napędzane powietrzem, wolno stojące filtry gąbkowe. Filtr taki nie jest nigdzie przymocowany, po prostu stoi na dnie akwarium tarliskowego na własnej, obciążonej podstawce-stopce. Aby wyjąć filtr z akwarium w celu wyczyszczenie nie trzeba odczepiać żadnych przyssawek, ani wyjmować go z żadnych zaczepów co jest bardzo wygodne.

Mój filtr gąbkowy napędzany powietrzem posiada bardziej klasyczną konstrukcję i jest przymocowany za pomocą przyssawek do szyby akwarium.  Jednak, dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu rurki, gąbka filtracyjna jest zakładana i zdejmowana pionowo od góry co znacznie zwiększa wygodę użytkowania. Zasada działania tego filtra jest typowa – powietrze z pompki napowietrzającej dostarczane do rurki wylotowej filtra zasysa wodę z akwarium, która musi przepłynąć przez gąbkę. Do zrobienia takiego filtra wykorzystuję kilka typowych elementów:

  • odcinek węża igielitowego 16mm
  • 2 kolanka 90° do węża 16mm
  • mały kamień napowietrzający (używam najmniejszy rozmiar Tetra)
  • końcówka filtra gąbkowego Tropical Cristal (nie jest absolutnie niezbędna)
  • 2 przyssawki lub jakiś uchwyt do grzałki z przyssawkami
  • typowa gąbka filtracyjna z otworem (do filtrów wewnętrznych)

Myślę że zdjęcia mówią wszystko na temat  konstrukcji mojego filterka. Co do używanych przeze mnie elementów, to właściwie pokazuję tylko kierunek działań – z powodzeniem można zastosować na przykład plastikowe rurki do instalacji wodnych. W takim wypadku potrzebne będą dwa odcinki rurki 1/2″ i dwa kolanka, a wszystko sklejone w kształt widoczny na zdjęciach. Kamień napowietrzający również można pominąć i wsunąć dość głęboko do rurki jedynie koniec wężyka doprowadzającego powietrze z pompki.

Gąbka filtra nie wymaga zbyt częstego czyszczenia jeśli młode paletki są odpowiednio wcześnie przenoszone do akwariów w których potem dorastają. Należy płukać gąbkę wyłącznie w wodzie świeżo pobranej z akwarium w którym jest ona używana.