c

Forum


Reklama  (ta reklama zniknie po zalogowaniu).

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat: Woda-przygotowania baniaka
Revoll
Nowicjusz
Posty: 2
Permalink
Post Woda-przygotowania baniaka
w: July 16, 2013, 22:52
Cytuj

Witam wszystkich Forumowiczów!
Przygotowuje właśnie baniak dla paletek.
Zakupiłem 450l, posiadam filtr Eheim 2028 wypełniony standardowymi wkładami i filtr wewnętrzny gąbkowy.
Na razie w mam w akwarium trochę gupików, neonów i 4 skalary (tak na rozruch 😉 ). Zakupiłem filtr RO i stopniowo, wolno podmieniam wodę ucząc się jej przygotowywania. Zjechałem z Two z 15 do 9 na razie, chce obniżyć ją do 5 stopni, ale oczywiście mam problem z pH, które wynosi około 8.
Po przeczytaniu info dostępnych w sieci zastanawiam się nad 2 opcjami - kwasy czy zakup drugiego filtra kubełkowego i wypełnieniu go torfem w całości poza gąbką i włókniną.
Co myślicie? Czy zda to rezultat, czy nie zawracać sobie głowy (i nie wydawać kasy) i zabrać się za kwasy?
Pozdrawiam wszystkich cierpliwych 🙂

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Woda-przygotowania baniaka
w: July 17, 2013, 00:58
Cytuj

Witaj Revoll.
Torf niespecjalnie ma sens. Sens ma natomiast posiadanie pH-metru i zakup kwasu na początek (solny do zbiornika z podłożem i roślinami lub higienicznego, ortofosforowy tylko do higienicznego). Po dojrzeniu zbiornika, z czasem kwasu będzie potrzeba coraz mniej, ale trzeba cały czas znać parametry wody w akwarium - to gwarantuje pH metr. Twardość ogólna w okolicach 10°N wystarczy - nie ma potrzeby zmiękczać wody bardziej, choć oczywiście można. Zbiornik nie może być przerybiony, a obsada gdy będzie dobrze karmiona, zapewni samoistne zakwaszanie wody. Trzeba to tylko obserwować i na bieżąco odpowiednio dostosowywać politykę podmian.
Te skalary na rozruch, to nie najlepszy pomysł, bo dostarczą zestaw pasożytów dla paletek, choć te i tak zapewne przybędą z własnym zestawem ;).

Revoll
Nowicjusz
Posty: 2
Permalink
Post Odp: Woda-przygotowania baniaka
w: July 18, 2013, 17:59
Cytuj

Dzięki za odpowiedź. Tak mi się wydawało, poza tym duża ilość wkładów torfowych spowoduje zaczernienie wody, co ujemnie odbije się na roślinach. Ph metru niestety nie mam (wczoraj byłem w sklepie i zaoferowano mi bardzo ładny za 700PLN, to nieco zwątpiłem. Zakupiłem testy kroplowe, zrobiłem pomiar i niestety nadal mam pH 8 przy Two 9, TWW 5.
Myślę, że na nowy zbiornik najszybciej będzie użyć solnego (podłoże piasek kwarcowy i trochę roślin, 2 duże korzenie i 5kg skały). Zastanawiałem się czy pH nie podnosi mi skała (kupiłem oferowaną jako pH obojętną, ale ma żyłki jaśniejsze, które wydaje mi się też że mogą podnosić pH). Drugim podejrzanym to kamienie od napowietrzacza szt 2.
Spróbuję użyć tego solnego i zobaczymy jak sobie da radę z moimi ozdobami w akwa.. 🙂
Btw. Rozmawiałem z ekspertem od paletek w największym sklepie akwa w Warszawie i mówił mi, że w ogóle nie mierzy Two, interesuje go tylko pH w granicach 6,5-7,0. Daje rurovit+osmozę. Jak wzrasta pH, daje więcej osmozy, ale to akwaria sterylne..

Strony: [1]
Forum dyskusyjne dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach paletki,
oraz dla wszystkich którzy interesują się dyskowcami