c

Forum


Reklama  (ta reklama zniknie po zalogowaniu).

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat: stała podmiana wody ro
arowana1
Nowicjusz
Posty: 2
Permalink
Post stała podmiana wody ro
w: March 12, 2013, 08:59
Cytuj

witam mam pytanko stała podmiana wody w moim akwarium zrobiona co niedawno .proszę o opinie
filtr ro jest podłonczony na stałe do sumpa system kropelkowy ok 4l/h do ostatniej komory z pompą aqamedic 3500l/h,odprowadzenie wody do kanalizacji zrzutem wody poprzez trójnik weżyk 6mm ro zawór dławiący kap kap ?

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: stała podmiana wody ro
w: March 13, 2013, 01:37
Cytuj

Witaj Arowana1
Na podstawie twoich informacji wychodzi podmiana 70% tygodniowo, co jest w zasadzie nie potrzebne przy zbiorniku dekoracyjnym, chyba że go mocno przerybisz. Do wyprodukowania takiej ilości wody RO zużyjesz w sumie ponad 2000L wody tygodniowo.. A co na to mieszkańcy Afganistanu, albo na przykład równikowych obszarów Afryki, ha? 😀
A poważnie - myślę że wystarczyłoby ustawić podmianę na 20~30% tygodniowo i automatycznie uruchamiać codziennie na wymagany czas, w godzinach najprawdopodobniejszej obecności kogoś w domu..

Co do techniki, to nie wypowiadam się w sprawie szczegółów - ja sam nie korzystam z sumpa. Kolega ma 1100L, sumpa i tzw. stałą podmianę, którą uruchamia manualnie co kilka dni. Z tego, co zrozumiałem z Twojego opisu (a nie było łatwo - interpunkcja!) to brzmi sensownie, tylko tak jak mówię - nie bardzo widzę sens w stałym przelewaniu przez zbiornik takiej ilości wody. Mogłoby to mieć jakiś sens w przypadku ryb z pochodzących z odłowu (tzw. dzikusów).

Jest jeszcze kwestia mineralizowania wody z RO - potrzebny byłby system mieszania niewielkiej ilości wody kranowej odchlorowanej, bo czysta RO może nie wyjść paletkom na zdrowie. Tzw. mineralizatory do RO nie zdają egzaminu w akwarystyce - pozostaje albo dodawanie preparatu w rodzaju PREIS-DISKUS-MINERALIEN, albo dolewanie kranówki, zwanej też rurovitem 😉 .

arowana1
Nowicjusz
Posty: 2
Permalink
Post Odp: stała podmiana wody ro
w: March 13, 2013, 09:12
Cytuj

witam dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.

Strony: [1]
Forum dyskusyjne dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach paletki,
oraz dla wszystkich którzy interesują się dyskowcami