c

Forum


Reklama  (ta reklama zniknie po zalogowaniu).

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat: Mętna woda
max
Nowicjusz
Posty: 2
Permalink
Post Mętna woda
w: November 19, 2012, 21:36
Cytuj

Witam serdecznie . Jak zwykle jedno z kolejnych pytań na mętna wodę w akwarium lecz naprawdę nie potrafię sobie poradzić
Hoduje paletki od 2 lat ,fakt początki były różne lecz opanowałem jej hodowle sadze ze z dobrym skutkiem. Lecz ostatnio moja woda robi sie mętną,już po 3 dniach po podmianie wody mam z nią kolejne problemy.
Mam akwarium narożne (co chyba nie było dobrze przemyślaną decyzja ale cóż już jest wiec trudno...) litrów 215,mam 6 palet ok 15 cm 20 neonów, 3 kirysy sterby i 4 kirysy pandy , filtr zewnętrzny HW 302 z trzema komorami (ceramika ,biobale ) stopni 27. PH 6,5w
Do tej pory wszystko było bardzo dobrze woda krystaliczna ,nigdy nie miałem problemow z PH chociaż hoduje paletki na wodzie kranowej.(używam również osmozy).
Lecz ostatnim czasy moja woda robi się mętna w bardzo szybkim tempie ,już wyciągnąłem wszystkie korzenie z akwarium gdyż sadziłem ze to może one farbuje lecz bez rezultatu. Tak wiec w akwarium został mi tylko piasek i kilka roślin . Może to przyczyna tego ze palety urosły i jest już za mało miejsca.A może mój filtr stracił na swej jakości ? Co do karmienia to karmie je raz dziennie sercem wołowym lub pokarmem suchym i staram się dać tak aby pokarm był zjadany cały. Nie wiem czy opuściłem jakieś szczegóły ale bardzo proszę jakieś rady. Z góry bardzo dziękuje.

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Mętna woda
w: November 19, 2012, 22:25
Cytuj

Max - elementarz mówi, że woda mętnieje w nowo założonym akwarium. Nowo założone staje się ono również po tzw. restarcie, jeśli akwarysta nie zadba o przetrwanie flory bakteryjnej (świadomie lub nie).
1. czym i jak mierzysz pH?
2. jaki jest aktualnie poziom azotynów w zbiorniku?
3. jakiego typu jest podłoże?

Poza tym akwarium jest poważnie przerybione.

tuzikabc
Nowicjusz
Posty: 4
Permalink
Post Odp: Mętna woda
w: November 20, 2012, 21:10
Cytuj

Witam

Miałem podobną sytuację w akwarium, lecz nie z paletami, a z pyszczakami (Malawi). U mnie było to spowodowane własnymi eksperymentami związanymi z pokarmem, a mianowicie dużą część podanego wtedy pokarmu stanowiło zwykłe białko kurze (zaraz pewnie się podniosą głosy, że Malawijskie pyszczaki to przecież typowi roślinożercy, ale każdy białka trochę potrzebuje - nawet krowa - sposób przyswajanie się tylko nieco różni oraz źródło, ale to na marginesie). Tak więc to białko z łatwością unosiło się w akwarium, nie było mowy o zatrzymywaniu się w filtrze, tworząc wodę o przezroczystości do 10 cm.
Innym razem to po prostu brudny filtr - w tym samym akwarium mam zarówno filtr denny, jak i dość duży mechaniczny, wewnętrzny, w którym to raz po prostu zaniechałem jedną gąbkę, ot tak zwyczajne lenistwo, gdyż była to gąbką w cyklu filtracyjnym ostatnia (najbliżej wirnika), więc chciałem zachować chociaż jakąś kolonie bakterii, gdyż pozostałe gąbki z czystym sumieniem (w dość dobrze obsadzonym zbiorniku), czyściłem pod wodą wodociągową. W życiu bym nie przypuszczał, że ta ostatnia gąbka będzie pełna najprzeróżniejszych brudów, zapełniona całkowicie po stosunkowo krótkim czasie, przez co flitr zamiast filtrować, wydalał do akwarium ścieki.

Sprawdź więć, czy i ty może czegoś nie przeoczyłeś 😉

Pozdrawiam

max
Nowicjusz
Posty: 2
Permalink
Post Odp: Mętna woda
w: November 21, 2012, 17:25
Cytuj

Przepraszam ze dopiero odpisuje ale taka praca;)
Co do pytań Kuby to; Używam testerów (mieszkam w małej miejscowości wiec czasami nie mam zbyt dużego wyboru w zakupie) ale zazwyczaj jest to firma tetry.
Poziom NO3 bo taki test posiadam obecnie jest w normie aby nie napisać dobry (lecz jest po 3 dniowej podmianie wody) ok 30%. PH również idealne 6,5.
Jeżeli zaś chodzi o filtr to znam reguły ,staram się czyścic go raz ,dwa razy w tygodniu zaś gąbkę płucze przy każdym czyszczeniu filtra lecz tylko z jednego poziomu. Jeżeli chodzi o podłoże to jest to piasek kwarcowy zakupiony w sklepie. Akwarium również nie jest nowo założone. co do ryb owszem zgadzam sie ze jest lekko zarybione lecz kiedy oglądam filmy w internecie to często jest dużo dużo więcej ryb w podobnych zbiornikach a jednak woda jest krysztalowa.
Ale i tak bardzo dziękuje za odzew i pomoc.

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Mętna woda
w: November 21, 2012, 19:27
Cytuj

Max - pytałem o NO2 (azotYny) - azotany (NO3) nas w tym przypadku nie interesują. Jeśli są azotyny (NO2) w wodzie, to znaczy że w akwarium zachodzi na nowo proces dojrzewania po np. dezynfekcji, lub zbiornik jest katastrofalnie zanieczyszczony. Z drugiej strony, przy obecnym jakimkolwiek podłożu, naprawdę trzeba by się postarać aby "załatwić" tzw. biologię.
Inne powody zmętnienia wody nie powinny występować w prawidłowo prowadzonym zbiorniku, bez wyraźnej ingerencji, zaniedbania, lub poważnego naruszenia reguł ze strony akwarysty.

Strony: [1]
Forum dyskusyjne dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach paletki,
oraz dla wszystkich którzy interesują się dyskowcami