Forum


Reklama  (ta reklama zniknie po zalogowaniu).

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat: Ikra bieleje!!!!!!!!
mkwarc1984
Nowicjusz
Posty: 1
Permalink
Post Ikra bieleje!!!!!!!!
w: July 6, 2011, 23:00
Cytuj

Witam wszystkich! Zacznę od początku. Kupiłem 1,5 roku temu 8 red turkusów. Dorosły i dobrała mi się parka. Składały ikrę kilkakrotnie w ogólnym, przy twardości ogólnej 17. Wiem, że są płodne bo raz im się udało i 15 kijanek pływało - zjadły je inne ryby. Więc kupiłem akwarium 112 l. Wyposażyłem jak sterylne (filtr gąbkowy zasilany brzęczkiem, kulka do napowietrzania, grzałka 150 W, świetlówki 2x18 W, stożek. Kupiłem również filtr RO. Przeniosłem parkę. Miesiąc trwała aklimatyzacja w nowym akwarium. Są pięknie wybarwione, rozłożone płetwy, nie są płochliwe, jednym słowem czują się dobrze. Wodę podmieniam regularnie co tydzień w ilości 30% jest to woda 90% RO i 10% kranówka. Parametry to PH 6,2 TW bliska zero TO 2, azotany/azotyny jak należy. Kilka razy podchodziły w takich warunkach do tarła i za KAŻDYM RAZEM IKRA ZA OK 20 GODZ. BIELAŁA (nie jest to pleśnienie). Zjadały tylko te jajeczka, które były białe. PROSZĘ O POMOC BO JUŻ ZUPEŁNIE NIE WIEM O CO TU CHODZI!!!!!!!!!!!!!

pozdrawiam

Michał

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Ikra bieleje!!!!!!!!
w: July 9, 2011, 16:25
Cytuj

Witaj mkwarc1984,
Zakładając że dorosłe ryby są płodne, powodem bielenia ikry może być woda. Moim zdaniem trochę za często i/lub za dużo podmieniasz wody. Spróbuj przy tej samej częstotliwości podmieniać tylko max. 10% wody. Dodaj sparzone szyszki olchowe - najlepiej w jakimś woreczku na wkłady powieś gdzieś z boku akwarium, to nie będą się plątać przy sprzątaniu dna.. Na tę ilość wody wystarczy kilka szyszek.
Następna sprawa to cyrkulacja wody - może mieć wpływ na zapłodnienie ikry, choć to jak zauważyłem zależy od ryb. Są samce które zapłodnią całą ikrę w akwarium z turbiną.
Dalej - czy kompletnie cała ikra bieleje? Bo może się cześć wykluwa a rodzice przenoszą larwy tylko te np. giną z jakiegoś powodu. Musisz mieć pewność co się tam dzieje.
Możesz też spróbować akryflawiny - kiedyś stosowałem dla jednej pary której część ikry bielała, ale po dodaniu akryflawiny Tropicala (ok. 20 kropel/100l) wylegało się na tyle młodych że miało sens ich odchowywanie. Inna z kolei para w tej samej wodzie bez żadnych zabiegów i z mniejszym dodatkiem RO wykluwa 99% młodych, no po prostu maksimum kilka jajeczek bieleje na ~150-200 szt. ikry. Wiele po prostu zależy od ryb.

Jak wyprowadzisz wreszcie pierwszy wylęg, to załapiesz jeszcze kilka kwestii których na piśmie przekazać się nie da ;). Poza tym jeszcze raz podkreślam że wiele zależy od ryb - niewykluczone że w tej samej wodzie z inną parą nie miałbyś żadnych problemów. Tak już jest z paletkami. Ale spróbuj na początek mniej wody podmieniać i dodaj szyszki olchowe.

Pozdrawiam,
Kuba

Strony: [1]
Forum dyskusyjne dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach paletki,
oraz dla wszystkich którzy interesują się dyskowcami