c

Forum


Reklama  (ta reklama zniknie po zalogowaniu).

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat: Aby woda była czystsza
tuzikabc
Nowicjusz
Posty: 4
Permalink
Post Aby woda była czystsza
w: June 24, 2012, 15:59
Cytuj

Witam

Jako że to mój pierwszy post, przedstawić się wypada: Bartek z Gdyni, paletek nie hoduję, ale może kiedyś...
Mam pytanie odnośnie jakości wody w akwarium, a w zasadzie metody utrzymywania wymaganych parametrów na właściwym poziomie.
W artykule odnośnie zbiornika dla dyskowców, w którym nie zaleca się łączenia bujnego świata roślin z obsadą paletkami, chociażby ze względu na wymaganą przez ryby intensywną filtrację, tak nie lubianą przez florę, chciałbym się zapytać, co myślicie bracia akwaryści (i mam nadzieję siostry) o "posadzeniu" rzęsy wodnej w zbiorniku z dyskami?? Jak wiadomo, rzęsa rośnie niemalże w oczach, a zatem wyciąga wiele nieczystości z wody (pod względem hodowli ryb). Wiadomo również, że może dekoracja ta nie jest pierwszej klasy, ale przy odpowiednim zaplanowaniu wystroju, dywan rzęsy oglądany od dołu przez szybę akwarium nie wygląda źle, a nawet zaryzykuję stwierdzenie - atrakcyjnie. Dorzucić można ewentualną pistię i inne roślinki pływające, jednak tak aby rzęsa stanowiła większość. Nadmierny wzrost można kontrolować kasiorkiem - trwa to mniej niż minutę. Zastanawiam się jednak, czy w odpowiedniej obsadzie, np stado 7-8 ryb na zbiornik 500 l BRUTTO, do tego jakieś kiryski i stadko powiedzmy 50 neonów, rośliny te pochłaniałyby odpowiednią ilość niepożądanych substancji?
Aha, zaznaczę, iż rzęsa pobiera raczej dwutlenek węgla z atmosfery, także napowietrzanie byłoby możliwie, a ewentualne oświetlenie byłoby tłumione przez zarastającą rzęsę; wystój stanowiły by tylko korzenie przedstawiające zatopiony las

Pozdrawiam 😉

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Aby woda była czystsza
w: June 28, 2012, 21:49
Cytuj

Witaj na Forum Bartek

Rzęsa - teoretycznie jak najbardziej. Zwróciłbym jedynie uwagę, czy przypadkiem temperatura "paletkowa" tj. ~28°C nie będzie dla niej zbyt wysoka.
Osobiście, ze względów estetycznych wybrałbym pistię (mega-pochłaniacz azotanów), ale to już kwestia upodobań.
Jakkolwiek, Twoją koncepcję uważam za jaka najbardziej sensowną, Z resztą już w wielu domach funkcjonują z powodzeniem właśnie takie akwaria.

Strony: [1]
Forum dyskusyjne dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach paletki,
oraz dla wszystkich którzy interesują się dyskowcami