Forum


Reklama  (ta reklama zniknie po zalogowaniu).

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat: Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
Maciek
Nowicjusz
Posty: 11
Permalink
Post Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
w: January 5, 2017, 22:20
Cytuj

Witam,tak jak pisałem w rozdziale dla początkujących mam nadal problem z Paletkami.Polega to na tym że jedna z Paletek przestaje pobierać pokarm,siedzi w kącie,chudnie a po kilku tygodniach pada.Tak było z wieloma moimi Paletkami,z bólem serca wyławiałem padnięte okazy.
Akwarium 240 l,dwie Paletki dorosłe,cztery w wielkości 4-6cm,oprócz tego stadko Rodostomusów a na dnie Kiryski.Obecnie akwarium jest bez roślin,na dnie biały piasek który zamierzam wyciągnąć.Rybki poza Paletkami będą przeniesione do innego akwarium.
Parametry wody : ph 6,8,KH 20,GH 7,TEMP.29.Nie wiem czy dobrze odczytałem KH bo na paskach z tymi kolorami jest różnie.
Ryby karmione mrożonkami serce wołowe czosnek,serce bio color,wodzień cyklop ikryl.Płatkowe specjalne dla Palet D-50 Plus,REGULAR,D-ALLIO PLUS oprócz tego Spirulina Flakes Tropicala i Arte Min.
Podmiana wody dwa razy w tygoniu po 30 litrów.
Paletka,której dotyczy problem to piękny okaz ponad 15 cm.Na początku pobierała pokarm ale nie chętnie.Potem wszystko co wzięła wypluwała.Poza tym czasami pływając przyśpiesza i rusza głową na boki.Z tego co widzę skrzela ma rozchylone bardziej niż inne.
Proszę o poradę co to za choroba?Nie chcę sam diagnozować bo uczenie się na własnych błędach boli,czego już nie raz doświadczyłem a pytanie doświadczonych hodowców może pomóc.
Jeżeli to możliwe proszę o diagnozę i rady jak leczyć ?
.Przesyłam zdjęcia na ostatnim tak jakby coś z niej wychodziło.Od wielu dni nie zaobserwowałem u niej odchodów.
Image
Image
Image

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
w: January 6, 2017, 19:27
Cytuj

Na zdjęciach nic nie widać z powodu ich jakości.
Opisane objawy mogą wskazywać na pasożyty układu pokarmowego, oraz płazińce skrzelowe. Twarda woda i dość wysokie pH utrudnia paletkom radzenie sobie z pasożytami. Nie ma prostej recepty na zaradzenie problemowi. Paletki to niestety cała nauka, nie rozdział. O diagnozowaniu pasożytów jest trochę napisane w artykułach na stronie. Ze zdjęcia się tego nie zrobi.
Trzymanie paletek w miękkiej i kwaśnej wodzie przede wszystkim. Ci, którzy twierdzą inaczej niech sami radzą jak wyprowadzić te ryby na prostą. Oczywiście można je moczyć w kolejnych chemikaliach. Ja się nie podejmuję w tej kwestii doradzać - raz, że to w tym przypadku wróżenie z fusów, dwa - to się przeważnie kończy tak samo, jak nie ma precyzyjnej diagnozy.
Do tych ryb potrzeba być mistrzem wody (w zasadzie do tego sprowadza się wyżej wymieniona "nauka"), a potem wszystko jest łatwe. Trzeba dysponować miękką wodą, nauczyć się panować nad stabilnością pH. Na przypadkowej kranówce zawsze będą problemy.
Można zacząć wszystko od nowa, wziąć czyste ryby od Adama z Wrocławia (pozdrawiam!) 😉 i próbować na kranówce - i tak nie dożyją starości.

Maciek
Nowicjusz
Posty: 11
Permalink
Post Odp: Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
w: January 7, 2017, 14:44
Cytuj

Kuba dzięki za odpowiedź.
Podpowiedz proszę gdzie na forum szukać coś na temat pasożytów układu pokarmowego,trochę znalazłem ale nie wiem czy to wszystko ?

Kuba
Administrator
Posty: 156
Permalink
Post Odp: Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
w: January 7, 2017, 17:04
Cytuj

Maciej, tutaj nie ma zbyt wielu informacji na temat leczenia. Do diagnozy, tak czy tak, jest potrzebny mikroskop. Raczej w artykułach poszperaj, ja obecnie nie zajmuję się już paletkami i nie jestem na bieżąco. Użyj (pojedynczo) słów w wyszukiwarce na stronie i w wyszukiwarce forum: diagnoza, mikroskop, pasożyty, wiciowce, nicienie, kuracja. Powinno wyświetlić wszystko, co jest na ten temat. Zajrzyj też na inne fora paletkowe w sieci. Z konkretami możesz tu spokojnie uderzać, tylko uprzedzam iż nie gwarantuję, że zawsze będę mieć czas, żeby odpisywać. Pozdrawiam.

Maciek
Nowicjusz
Posty: 11
Permalink
Post Odp: Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
w: January 10, 2017, 23:03
Cytuj

Jeszcze raz dzięki za proste i praktyczne rady.Trochę poczytałem o różnych chorobach,ale tak naprawdę zacząłem dbać o wodę i podmiany.Palecie się poprawiło,zaczyna jeść razem z innymi tak jakby wracała do zdrowia.A do akwarium nie wlewałem żadnych leków.

piotr
Nowicjusz
Posty: 1
Permalink
Post Odp: Choroba Paletek z którą mam do czynienia od prawie 10 lat
w: January 21, 2017, 14:40
Cytuj

Walka z pasozytami siarczan miedzi kompiel 10min 10 litrow wody 1 g. siarczanu obserwowac bo dawka zabójcza i zpowrotem do ogulnego
skrzela i skóra powinny być czyste.za kilka dni powtórka
Pokarmowe pasozyty
pól tab metronizadolu rozgniesc i rozpuscic w 5minilitrach wody strzykawka cienki przewod gumowy łapiemy chorego i na stoł nie wyciagamy z siatki
otwieramy pyszczek i wprowadzamy przewód prosto do gardła 0,5 cmze strzkawki i do ogulnego jak trafimy w pasozyty poprawa za dwa dni zeruje i kupki normalne .
Z lewamizolem nie próbowałem bo trafilem z metro.
Próbowałem innych metod w ogulnym bez rezultatu

Strony: [1]
Forum dyskusyjne dla akwarystów pielęgnujących w swoich akwariach paletki,
oraz dla wszystkich którzy interesują się dyskowcami