Ciekawostka  – film, na którym w roli głównej młode paletki z narybkiem. Niby nic nadzwyczajnego, ale ..pary rodzicielskie są dwie. Młode dyskowce Snake-Skin dobrały się w pary i rozpoczęły intensywne tarła.

Początkowo w tym akwarium znajdowały się 4 pary paletek i były momenty, kiedy 3 pary miały ikrę jednocześnie. Przy takim zagęszczeniu ryb (zbiornik 300L brutto) ikra nie zdołała jednak przetrwać ani razu. Kiedy jednak 2 pary przeprowadziły się do zbiorników ich nowych właścicieli, pozostałym w akwarium paletkom udawało się przynajmniej doprowadzać do wyklucia się larw i rozpoczęcia żerowania narybku na skórze. Co ciekawe, mimo że każda z par starała się nie zbliżać do drugiej, to kilkukrotnie udało mi się zaobserwować jak pojedyncze przecinki swobodnie przepływały z jednej pary na drugą, pokonując przy tym znaczną odległość, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę mikroskopijną wielkość rybek, co dość dobrze widać na niektórych fragmentach filmu.
Kliknięcie na obrazku powyżej uruchamia filme (Youtube) – można wybrać jakość HD.

Porozmawiaj o tym na Forum

Inne filmy:

 • Młode paletki żerujace na skórze rodziców – film

  Jakiś czas temu sfilmowałem narybek dyskowców żerujący na swoich rodzicach. Młode paletki są bezwzględne w podgryzaniu pary rodzicielskiej. W przypadku pozostawienia na dłużej takiej ilości narybku na rodzicach może dojść do

 • Karmienie paletek z ręki

  Młode Paletki, karmienie z ręki – film

  Filmik przedstawia karmienie z ręki młodych paletek miksem mięsnym.  3.5 miesięczne paletki są bardzo żarłoczne i mogłyby jeść bez przerwy.

 • Narybek paletek

  Narybek paletek – dzień 8

  Film przedstawia narybek dyskowców po upłynięciu tygodnia czasu od rozpoczęcia żerowania – małe paletki wyglądają już wyraźnie na przedstawicieli swojego gatunku i nie sposób byłoby je pomylić z narybkiem innych ryb pielęgnicowatych.

 • Ikra paletek na szybie

  Paletka składa ikrę na szybie – film

  Dorastające paletki systematycznie „trenują” składanie ikry. Na poniższym filmie widać moment składania ikry na szybie akwarium.

 • Narybek paletek

  Narybek paletek – pierwsze dni

  Film pokazuje narybek paletek od momentu po resorpcji woreczka żółtkowego.  Samiec opiekujący się młodymi przeniósł je do rogu akwarium tarliskowego, gdzie cierpliwie czekał aż maleńkie paletki rozpoczną żerowanie na jego skórze.