Podstawowy miks mięsny, którego przygotowanie opisywałem wcześniej, składający się z serc indyczych i szpinaku należałoby traktować jako bazę – punkt wyjścia do tworzenia bardziej urozmaiconego pokarmu dla paletek. Bazowy miks mięsny można wzbogacić za pomocą dodatkowych składników, z których kilka postaram się podać poniżej.
Vibovit Bobas
Dobrym dodatkiem będzie mięso ryb morskich – filety bez ości np. z mintaja lub dorsza. Zmielone bez rozmrażania filety dodajemy do miksu po wymieszaniu serc ze szpinakiem, a przed ewentualnym dodaniem żelatyny. Optymalna proporcja mięsa rybiego będzie wynosić około 1 część mięsa rybiego na 2-3 części serca. Tutaj należałoby dodać że mięso z ryb będzie zawierać trochę wody z powodu mielenia filetów w stanie zamrożonym, w związku z czym dodatek żelatyny jest w tym przypadku wskazany, aby taki pokarm podany do akwarium nie rozpadał się zbyt łatwo powodując tym samym szybkie zanieczyszczenie wody.
Następnym cennym i dość powszechnie stosowanym dodatkiem do miksu są krewetki. Stosuje się tzw. krewetki koktajlowe surowe, niesolone. Proporcja podobna jak w przypadku mięsa rybiego, choć można również stosować większy dodatek krewetek typu 1:1, lub nawet same krewetki ze szpinakiem. Tego ostatniego wariantu nie stosowałem, choć zdarzało mi się podawać paletkom krewetki koktajlowe które tylko siekałem tuż przed podaniem. Jako dodatek do miksu, w przypadku krewetek należy szczególnie przestrzegać zasady mielenia ich w stanie zamrożonym i dodawania jako ostatniego składnika do przygotowanej mieszanki bazowej, przed dodaniem żelatyny.

Spirulina ForteWitaminy – jako sensowne uzupełnienie samodzielnie przygotowywanego pokarmu mięsnego dla paletek można zastosować łatwo dostępne preparaty witaminowe dla ludzi. Sprawdzone przez wielu akwarystów w tym zastosowaniu są preparaty Vibovit. Osobiście stosuję dwa rodzaje Vibovitu – Junior lub Bobas, koniecznie o smaku waniliowym. Nieprzypadkowo wędkarze stosują aromat waniliowy do zanęt i przynęt – zapewniam że paletki będą przepadać za miksem z dodatkiem waniliowego Vibovitu. Preparat dodaję w ilości 1-2 saszetki na 1 kg miksu mięsnego, choć można znaleźć receptury zalecające dodawanie 3 saszetek/kg. Preparat ma postać pudru i należy go dodać na końcu, tuż przed dodaniem żelatyny. Posypuję nim gotowy miks i dokładnie mieszam, po czym dodaję letnią żelatynę.

Pokarmy suche– do miksu mięsnego dodaję również czasami suchy pokarm płatkowany. Stosuję do tego zamiennie dwa rodzaje pokarmów – spirulinę w płatkach, lub częściej któreś z płatków wybarwiających (spirulina z resztą również wspomaga wybarwianie się ryb) – AstaColor lub D-50 Plus z oferty Tropicala. Pokruszone płatki dodaję do mięsa przed lub w trakcie mielenia. Zazwyczaj stosuję niewielki dodatek suchego pokarmu w ilości 50-80 ml na kilogram miksu.

Porozmawiaj o tym na Forum

Inne artykuły o żywieniu dyskowców:

 • Discus Gran pływający

  Discus Gran pokarm pływający?

  A to ciekawostka, wpadka czy celowy zabieg? Otóż kilka dni temu zaopatrzyłem się w kolejną 1200ml puszkę pokarmu Discus Gran rodzimego Tropicala. Przygotowałem jak zawsze mieszankę ze spiruliną i jakież było moje zdziwienie po podaniu pokarmu rybom.. Na dno opadała głównie spirulina i tylko nieliczne brązowe granulki. Czyżby producent postanowił zmienić formułę popularnego pokarmu dla […]

 • Narybek na skórze paletki

  Karmienie narybku paletek

  Tarło paletek i pierwsze dni po wykluciu larw to czas odpoczynku dla akwarysty i zarazem czas przygotowań do następnego etapu hodowli – karmienia narybku. Od momentu złożenia ikry przez parę dyskowców mamy 9 dni wolnego – 3 dni potrwa inkubacja ikry, 3 dni larwy paletek będą potrzebować na wchłonięcie woreczka żółtkowego, 3 dni narybek będzie […]

 • 20130201 NZ5A7446_serce_w

  Miks mięsny – jak zrobić

  Jak zrobić pokarm dla paletek, czyli samodzielnie przygotowujemy miks dla paletek – mięsny z serc indyczych. Podstawowy przepis na  miks mięsny, którym karmię swoje paletki jest bardzo prosty. Zasadnicze składniki są dwa: Świeże serca indycze Szpinak mrożony (może być rozdrobniony)

 • 40 dniowe paletki

  Co jedzą paletki

  Paletki jedzą każdy pokarm ..prawie Przyjmuje się, że paletkom należy podawać pokarm o dużej zawartości białka, oraz że dieta paletek powinna być jak najbardziej urozmaicona. Nie sposób się z tym nie zgodzić – w teorii rybom na złe wyjść to nie powinno. 

 • Paletki lubią granulki..

  Suchy pokarm dla paletek

  Pokarmy suche granulowane – przegląd wybranych markowych propozycji. Dyskowce chętnie pobierają suche pokarmy – największą popularnością cieszą się pokarmy granulowane, ale niemal równie chętnie co granulaty pobierane są pokarmy w płatkach. Moim paletkom podaję wiele różnych pokarmów suchych – podzielę się tutaj moimi spostrzeżeniami dotyczącymi pokarmów, które stosuję.