Dobry start jest jak dobre śniadanie – rzutuje na jakość całości..
Skoro postanowiłeś drogi akwarysto zostać opiekunem stadka paletek, myślę że dobrze będzie przeprowadzić niewielki i bezbolesny remanent w myśleniu. Może z resztą wcale nie będzie on potrzebny..?Ryby żyją w wodzie. Jakość wody stanowi o jakości życia ryby. Paletki w naturze (Ameryka Południowa – dorzecze Amazonki) żyją w wodzie o dość specyficznych parametrach z punktu widzenia wody kapiącej z naszych kranów, przynajmniej w większości przypadków. Mam tu na myśli przede wszystkim twardości wody i jej odczyn (pH) – w naszym kraju w większości przypadków z kranów otrzymujemy wodę o parametrach bardziej odpowiednich dla afrykańskich pyszczaków niż dla ryb z tzw. czarnych wód, do których zaliczają się paletki. Innymi słowy woda z wodociągu jest najczęściej twarda i zasadowa, podczas gdy dyskowce z natury preferują wodę miękką i kwaśną.

Na szczęście, aktualnie doprowadzenie parametrów wody do wartości akceptowanych przez paletki jest stosunkowo proste dzięki powszechnej dostępności filtrów RO (odwrócona osmoza). Same parametry wody to jednak nie wszystko. Należy przyjąć do wiadomości fakt, że paletki wpuszczone do tzw. dobrej wody bardzo szybko potrafią tę wodę – że tak się wyrażę – zepsuć, ponieważ miękka woda jest znacznie bardziej podatna na wahania parametrów niż woda twarda, oraz dodatkowo dyskowce są rybami o potężnej przemianie materii, co nie pozostaje bez wpływu na jakość wody.

O tym drogi akwarysto powinieneś pamiętać zawsze, ponieważ zła jakość wody to złe samopoczucie ryb, a to z kolei wstęp do kłopotów, które jak wiadomo chodzą parami – Murphy był akwarystą i trzymał paletki (żart).
Do kontroli większości istotnych parametrów wody (pH, NO2, NO3, TWW,TWO itd.)mogą posłużyć testy akwarystyczne.

W związku z powyższym (i nie tylko, ale o tym później) dla Twoich pierwszych paletek bezwzględnie polecam użycie akwarium bez podłoża i roślin. To pozwoli oszczędzić sobie kłopotów i łatwiej zorientować się o co tutaj chodzi, a diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach.

Porozmawiaj o tym na Forum